Kto sprawuje nadzór nad MIP?
Nad małymi instytucjami płatniczymi nadzór sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego i to jej powinny być składane raporty i sprawozdania przewidziane w ustawie o usługach płatniczych. Terminy i zakres obowiązków raportowych określa ustawa oraz wydane na jej podstawie akty wykonawcze. Niemniej jednak na MIP ciąży także wiele powinności raportowych względem innych organów niż KNF.
Obowiązek przekazywania informacji o wolumenie świadczonych usług do KNF
Podstawowy obowiązek sprawozdawczy MIP wynika z art. 117r ust. 1 ustawy o usługach płatniczych.1 Zgodnie z tym przepisem MIP przekazuje KNF informacje o łącznej wartości i liczbie transakcji płatniczych wykonanych w zakresie poszczególnych rodzajów usług płatniczych, w tym przez jej agentów, w danym:
-
kwartale – w terminie do ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu kończącym dany kwartał (za pierwszy kwartał 2024 roku termin upływa z końcem kwietnia);
-
roku – w terminie do dnia 31. stycznia roku następującego po danym roku;
-
miesiącu w okresie przekroczenia dopuszczalnych limitów transakcji dla MIP – w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po danym miesiącu.
Dodatkowo MIP musi przekazać organowi nadzoru roczne sprawozdanie finansowe wraz z odpisem uchwały albo postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego – w terminie 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający, jeżeli taki sprawozdanie sporządza.
Zatwierdzenie sprawozdania finansowego powinno nastąpić w terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego. Jeżeli rok obrotowy jednostki pokrywa się z rokiem kalendarzowym, termin upływa z końcem czerwca. W takiej sytuacji termin na złożenie sprawozdania finansowego do KNF upływa 15. lipca.
Należy pamiętać, że obowiązek składania sprawozdań w zakresie wartości i liczby transakcji płatniczych jest aktualny również wtedy, gdy MIP (lub jej agenci) nie wykonali w danym okresie żadnej operacji. Nie dotyczy on jedynie czasu, w którym działalność gospodarcza w charakterze MIP jest zawieszona.
Aktualizacje informacji dotyczących zarządzania ryzykiem
Stosownie do brzmienia art. 32f ust. 2 ustawy o usługach płatniczych dostawca usług płatniczych (w tym MIP) corocznie, w terminie do 31. stycznia roku następnego, przekazuje KNF lub innemu właściwemu organowi nadzoru roczną informację o ocenie i aktualizacji procedur w zakresie zarządzania ryzykiem operacyjnym i ryzykiem naruszenia bezpieczeństwa, a także:
-
ocenie środków ograniczających ryzyko;
-
mechanizmach kontroli prowadzonej działalności.
Pozostałe obowiązki sprawozdawcze MIP względem KNF
Ustawa o usługach płatniczych zawiera również rozproszoną regulację dotyczącą szeregu innych obowiązków raportowych MIP.
Zgodnie z art. 32h ustawy o usługach płatniczych należy pamiętać o przekazywaniu w okresach półrocznych, w terminie do końca miesiąca następującego po danym półroczu, danych dotyczących oszustw związanych z wykonywanymi usługami płatniczymi, uwzględniające różne rodzaje świadczenia usług płatniczych. Formularz dotyczący zgłaszania fraudów jest dostępny na stronie KNF i dotyczy takich działań jak np. modyfikacja lub wystawienie zlecenia płatniczego przez oszusta.
Na MIP ciąży też konieczność informowania KNF o każdej zmianie wpisu danych znajdujących się w rejestrze ERUP. Dotyczy to m.in. zmiany numeru rachunku płatniczego, zmiana agenta;
Dodatkowo – zgodnie z art. 117m ustawy o usługach płatniczych – mała instytucja płatnicza zawiadamia KNF o zamiarze zakończenia działalności gospodarczej lub działalności w charakterze małej instytucji płatniczej, wskazując termin zakończenia działalności.
Wszystkie obowiązki sprawozdawcze KNF są realizowane drogą elektroniczną z wykorzystaniem formularzy urzędowych.
Warto pamiętać, że – choć uzyskanie statusu MIP – jest prostsze niż w przypadku KIP (chociażby z tego względu, że nie jest wymagane zezwolenie na prowadzenie działalności, a jedynie wpis w rejestrze ERUP), nadal przedsiębiorcy muszą spełnić liczne wymagania. Nie chodzi tylko o sprawozdawczość, ale także konieczność wdrożenia odpowiednich rozwiązań organizacyjnych, opracowanie planu działalności, programu finansowego z rocznym wyprzedzeniem czy procedury zarządzania ryzykiem. Pojawia się też konieczność ochrony deponowanych przez klientów instytucji środków pieniężnych.
Obowiązki sprawozdawcze MIP względem innych organów niż KNF
Komisja Nadzoru Finansowego nie jest jedynym organem, dla którego MIP musi przygotowywać i składać raporty. Należy pamiętać o:
-
obowiązkach wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu2 – raportowanie transakcji ponadprogowych oraz podejrzanych, oraz danych statystycznych do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej;
-
konieczności składania sprawozdania do Rzecznika Finansowego – na podstawie przepisów ustawy – o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego, o Rzeczniku Finansowym i o Funduszu Edukacji Finansowej3> – dotyczącego rozpatrywania reklamacji oraz liczby wystąpień klientów na drogę postępowania sądowego w związku z rozpatrzeniem reklamacji niezgodnie z oczekiwaniami.
Dodatkowo, jako uczestnik rynku finansowego oraz podmiot uczestniczący w rozliczeniach pieniężnych, MIP ma obowiązek sprawozdawania się do Narodowego Banku Polskiego oraz Krajowej Izby Rozliczeniowej.
W realizacji zadań ciążących na instytucji płatniczej warto skorzystać ze wsparcia kancelarii prawnej z doświadczeniem o obsłudze podmiotów rynku finansowego. Kancelaria Prawna RPMS zapewnia kompleksowe wsparcie MIP, a także pomoc przy ubieganiu się o nadanie statusu KIP.
Może Ciebie również zainteresować:
Mała Instytucja Płatnicza w pigułce:
- MAŁA INSTYTUCJA PŁATNICZA (MIP) – JAK ZOSTAĆ MAŁĄ INSTYTUCJĄ PŁATNICZĄ?
- OBRÓT WALUTAMI WIRTUALNYMI A MAŁA INSTYTUCJA PŁATNICZA (MIP)?
- PRZEKROCZENIE LIMITU TRANSAKCJI PRZEZ MIP – CO NAM WOLNO PO ZŁOŻENIU WNIOSKU O KIP?
- OGRANICZENIA TERYTORIALNE MAŁEJ INSTYTUCJI PŁATNICZEJ (MIP)
- KIEDY NIE MUSISZ WNIOSKOWAĆ O STATUS MAŁEJ INSTYTUCJI PŁATNICZEJ (MIP)
- LIMIT 2000 EURO NA RACHUNKACH PŁATNICZYCH UŻYTKOWNIKÓW MAŁEJ INSTYTUCJI PŁATNICZEJ (MIP)
- USTAWA O SYSTEMIE INFORMACJI FINANSOWEJ – KANCELARIA RPMS
Warto wiedzieć:
- JAK ZOSTAĆ KRAJOWĄ INSTYTUCJĄ PŁATNICZĄ (KIP)
- DOKUMENTACJA AML (PROCEDURA)
- SILNE UWIERZYTELNIENIE W USŁUGACH PŁATNICZYCH
- OUTSOURCING W DZIAŁALNOŚCI INSTYTUCJI PŁATNICZYCH
- CZYM JEST ACQUIRING ORAZ WYDAWANIE INSTRUMENTÓW PŁATNICZYCH?
- PROCEDURA ZARZĄDZANIA RYZYKIEM W MAŁEJ INSTYTUCJI PŁATNICZEJ
- ZARZĄDZANIE RYZYKIEM DLA DOSTAWCÓW USŁUG PŁATNICZYCH – PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI
- BIURO USŁUG PŁATNICZYCH
- AGENT INSTYTUCJI PŁATNICZEJ | AGENT KIP
Zaufali nam: