Obowiązek informowania o zawartości alkoholu w napojach podawanych w restauracjach
Jak wspomniano we wstępie od 20 sierpnia bieżącego roku, restauracje mają nowy obowiązek, który polega na informowaniu swoich klientów o objętościowej zawartości alkoholu w serwowanych przez nie na miejscu napojach alkoholowych. Został on nałożony na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 lutego 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych (Dz. U. poz. 217). Zmianie uległ w ten sposób m.in. § 19 obowiązującego dotychczas rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 grudnia 2014 r. w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych (Dz. U. z 2015 r. poz. 29 z późn. zm.), w którym w ust. 1 pkt. 3a określono, że:
„W przypadku środków spożywczych oferowanych do sprzedaży konsumentowi finalnemu lub zakładom żywienia zbiorowego bez opakowania lub w przypadku pakowania środków spożywczych w pomieszczeniu sprzedaży na życzenie konsumenta finalnego lub ich pakowania do bezzwłocznej sprzedaży podaje się: rzeczywistą zawartość objętościową alkoholu, o której mowa w art. 9 ust. 1 lit. k rozporządzenia nr 1169/2011 – zgodnie z art. 28 tego rozporządzenia”
Co w praktyce oznacza ta zmiana? Otóż wymusza ona na restauracjach serwujących napoje alkoholowe na miejscu obowiązek przekazywania informacji w zakresie znajdującej się w nich objętościowej zawartości alkoholu. Zmiany te wprowadzone zostały w celu umożliwienia klientom restauracji świadomego spożywania produktów i mają przyczynić się do ograniczenia spożycia alkoholu przez Polaków, a co za tym idzie, ograniczenia ich problemów alkoholowych. Po wejściu w życie nowych przepisów wybierając napój alkoholowy do obiadu w restauracji, klient będzie świadomy ilości znajdującego się w nim alkoholu, dzięki czemu będzie mógł zdecydować o tym, czy lepsze w danej sytuacji będzie piwo, wino czy może napój bezalkoholowy.
Kogo dotyczą nowe przepisy?
Przedstawione w poprzednim akapicie przepisy, które obowiązują od 20 sierpnia 2024 roku, dotyczą nie tylko restauracji, ale także wszystkich innych podmiotów, które oferują sprzedaż alkoholu na miejscu. W praktyce są to zatem również bary, puby czy stoiska z alkoholem funkcjonujące przy okazji różnego rodzaju imprez masowych. Po zmianach chcąc sprzedawać alkohol, muszą one nie tylko posiadać wydawane przez urząd gminy lub miasta zezwolenie do podawania go na miejscu, ale wypełniać również nałożony obowiązek informacyjny, ponieważ jego niedopełnienie zagrożone jest karą. Jaką?
Wiele w tym przypadku zależy od klasyfikacji stwierdzonej nieprawidłowości, ponieważ jeżeli będzie o błędne oznakowanie produktu w odniesieniu do przepisów ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia karą może być grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do roku. Nie jest to jednak jedyne zagrożenie, ponieważ oferowany na miejscu w restauracji lub innym tego typu podmiocie napój alkoholowy może również zostać uznany za środek spożywczy zafałszowany na podstawie przepisów ustawy o jakości handlowej.
Nałożona zostaje wówczas kara pieniężna, której wysokość maksymalna wynosi 10% przychodu osiągniętego przez dany podmiot w poprzednim roku rozliczeniowym. Jednocześnie nie może być ona jednak niższa niż 1000 złotych.
Jakie alkohole zostały objęte obowiązkiem informowania o zawartości alkoholu?
Zarówno restauratorzy, jak i inni przedsiębiorcy prowadzący działalność w branży gastronomicznej sprzedający alkohol na podstawie zezwolenia do podawania go na miejscu muszą pamiętać o tym, że nowe przepisy obejmują wszystkie napoje alkoholowe, w których objętościowa zawartość alkoholu przekracza 0,5%. W praktyce dotyczą nie tylko piwa, wina czy wódki (w tym także whisky, ginu i rumu), ale również popularnych cydrów.
Co istotne, nie obejmują one drinków i koktajli przygotowywanych przez barmanów na miejscu. Zostały one zwolnione z obowiązku, ponieważ w ich przypadku ustalenie rzeczywistej objętościowej zawartości alkoholu w napoju byłoby bardzo trudne. Wynika to z faktu, że ilość alkoholu w tego typu napojach uzależniona jest ilości, a także rodzaju składników oraz dodatków (np. lodu) użytych do ich przygotowania. W tym miejscu warto wspomnieć także o tym, że nowy obowiązek nie dotyczy także dań i deserów, do których przyrządzenia wykorzystano alkohol. W związku z tym nie ma konieczności informowania o jego ilości.
Gdzie umieścić informacje o zawartości alkoholu w napojach podawanych w restauracji?
Niedotrzymanie obowiązku w zakresie przekazywania informacji o objętościowej zawartości alkoholu w napojach alkoholowych oferowanych do spożycia na miejscu jak już wspomniano, podlega karze. Gdzie zatem umieścić tego typu informacje? Wszystko w tym przypadku zależy od tego, w jaki sposób oferowane są napoje alkoholowe, ponieważ klienci powinni mieć możliwość poznania zawartości alkoholu w danym napoju jeszcze przed jego wyborem. W praktyce zatem informacje te mogą znaleźć się w menu czy karcie alkoholi.
Jeżeli natomiast piwo nalewane jest przy barze, a jego oferta znajduje się na tablicy zawieszonej na ścianie, zawartość alkoholu w poszczególnych napojach powinna być umieszczona właśnie na niej. Co więcej, dane te muszą być aktualne i pochodzić od producenta lub dystrybutora, od którego kupowane są napoje alkoholowe.
W kontekście spełnienia obowiązku przekazywania informacji istotne jest nie tylko to, gdzie należy je umieszczać, ale również to, w jaki sposób to robić. Należy pamiętać zatem o tym, by rzeczywista objętościowa zawartość alkoholu w napojach alkoholowych była określana liczbą z uwzględnieniem maksymalnie jednego miejsca po przecinku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami może być ona poprzedzona słowem „alkohol” lub skrótem „alk.” i należy po niej umieścić symbol „% obj.” lub „% vol.”. Inne formy przekazywania tego typu informacji są nieprawidłowe, a co za tym idzie niedozwolone.
Podsumowanie
Zmiana rozporządzenia w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych nakłada na restauratorów oraz inne podmioty prowadzące sprzedaż napojów alkoholowych na podstawie zezwolenia do podawania go na miejscu obowiązek przekazywania informacji w zakresie objętościowej zawartości alkoholu. Jego wprowadzenie ma na celu zwiększenie świadomości klientów oraz ułatwienie im wyboru napojów alkoholowych. Istotne jest zatem to, by klient miał dostęp do tych informacji przed złożeniem zamówienia, a niedotrzymanie tego obowiązku podlega karze.
Pytania i odpowiedzi
Nie, ponieważ drinki i koktajle przygotowywane na miejscu zgodnie z obowiązującymi przepisami zostały zwolnione z tego obowiązku. Wynika to z faktu, że określenie rzeczywistej objętościowej zawartości alkoholu byłoby w tym przypadku niezwykle trudne, a ona sama uzależniona jest od różnych zmiennych, np. preferencji klienta czy ilości użytych dodatków.
Nie, ponieważ dania i desery, do których przygotowania wykorzystuje się alkohol, zostały zwolnione z obowiązku wraz z koktajlami i drinkami przygotowywanymi na miejscu.
Informacje w tym zakresie muszą być przekazywane w taki sposób, by klient uzyskał je jeszcze przed złożeniem zamówienia. W zależności od formy oferowania napojów alkoholowych mogą znaleźć się zatem zarówno w menu czy karcie alkoholi, jak i na tablicy umieszczonej za barem. Istotne jest to, by były umieszczone bezpośrednio przy danym napoju alkoholowym i zostały wyrażone w prawidłowy sposób.
Zaufali nam: