Co składa się na koszt i Ile kosztuje windykacja polubowna?

Windykacja polubowna to proces polegający na próbie odzyskania wierzytelności od dłużnika bez udziału sądu. Brak udziału sądu zatem oznacza, że wierzyciel nie będzie obowiązany do poniesienia kosztów sądowych, takich jak opłata od pozwu czy koszty związane z prowadzeniem sporu.
Jeżeli wierzyciel zdecyduje się na prowadzenie windykacji samodzielnie, w zasadzie można powiedzieć, że nie poniesie żadnych kosztów związanych z windykacją polubowną, lub koszty będą marginalne (takie jak np. koszty korespondencji). Rzadko kiedy jednak windykacja polubowna prowadzona przez wierzyciela samodzielnie będzie w pełni skuteczna – chociażby z uwagi na brak znajomości najskuteczniejszych praktyk windykacyjnych.
Z tego względu już na etapie windykacji przedsądowej i wezwania do zapłaty wierzyciel może ustanowić pełnomocnika procesowego, którym może być radca prawny lub adwokat. W znacznej większości przypadków obecność pełnomocnika zwiększa skuteczność windykacji polubownej.
Czy kosztami windykacji polubownej można obciążyć dłużnika?
Jeżeli wierzyciel dochodzi zapłaty należności w związku z transakcją handlową, może dodatkowo skorzystać z ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych.
Zgodnie z tym aktem prawnym, wierzycielowi, od dnia nabycia uprawnienia do odsetek, przysługuje od dłużnika, bez wezwania, rekompensata za koszty odzyskiwania należności, stanowiąca równowartość kwoty:
-
40 euro – gdy wartość świadczenia pieniężnego nie przekracza 5000 złotych;
-
70 euro – gdy wartość świadczenia pieniężnego jest wyższa niż 5000 złotych, ale niższa niż 50 000 złotych;
-
100 euro – gdy wartość świadczenia pieniężnego jest równa lub wyższa od 50 000 złotych
W celu dochodzenia wskazanej rekompensaty nie jest wymagane wykazanie szkody ani poniesienia kosztów związanych z odzyskiwaniem należności. Należy jednak podkreślić, że na podstawie powołanego aktu prawnego wierzyciel ma prawo nie tylko do rekompensaty w wysokości 40, 70 lub 100 euro, lecz także do odszkodowania wykraczającego poza te kwoty. Zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy, wierzycielowi przysługuje zwrot poniesionych kosztów dochodzenia należności w wysokości uzasadnionej i przewyższającej wspomniane kwoty.
Jak odzyskać koszt windykacji polubownej?

Wiemy już, że koszt windykacji polubownej jest znacznie mniejszy aniżeli koszt windykacji sądowej. Opisaliśmy także, na jakiej podstawie prawnej wierzyciel może dochodzić zwrotu kosztu windykacji polubownej. Jak natomiast odzyskać koszty poniesione na tym etapie?
Przede wszystkim wierzyciel powinien określić, czy chce dochodzić zryczałtowanej rekompensaty wynikającej z ustawy (40 70 lub 100 euro), czy też zwrotu według faktycznie poniesionych kosztów.
W pierwszym przypadku warto wystosować do dłużnika notę obciążeniową. Można to zrobić już na etapie odzyskiwania należności głównej, aczkolwiek warto rozważyć który moment będzie najwłaściwszy w konkretnym przypadku. W kontekście zwrotu wg. faktycznie poniesionych kosztów, wierzyciel będzie musiał je udokumentować i zazwyczaj przesłać je do dłużnika wraz ze szczegółowym uzasadnieniem (które zwiększa szanse na odzyskanie kosztów windykacji polubownej).
Podsumowanie
Windykacja polubowna wiąże się dla wierzyciela z mniejszym kosztem do poniesienia, co samo w sobie jest zaletą już na starcie. Niemniej jednak jest ona zdecydowanie mniej skuteczniejsza, jeżeli jest przeprowadzona przy udziale profesjonalnego pełnomocnika. Dzięki jego wiedzy eksperckiej, będziesz mógł wykorzystać wszystkie prawnie dozwolone metody, aby obciążyć finalnie dłużnika całością bądź częścią kosztów windykacji polubownej. Jeżeli jesteś zainteresowany tą formą dochodzenia należności, ale chcesz przeanalizować sytuację, skontaktuj się z naszym zespołem ekspertów.
Zaufali nam

















































