“R-ka” w kółku to popularne oznaczenie, które niejednokrotnie widujemy przy nazwach różnych towarów, firm i usług. Osoby niezaznajomione z tematem uważają najczęściej, że “R-ka” to symbol potwierdzający oryginalność jakiejś rzeczy. Niektórzy traktuje ją również jako znak praw autorskich.
Niezależnie od opinii na ten temat, “R” przy nazwie niemal zawsze zwiększa prestiż i zaufanie do danego produktu lub firmy. Co tak naprawdę sygnalizuje i dlaczego warto ją mieć?
ZALETY POSIADANIA R-KI W E-COMMERCE – PSYCHOLOGIA SPRZEDAŻY

“R” w kółku jest skrótem od angielskiego słowa registered. Może być używane wyłącznie przez firmy, które zarejestrowały swój znak towarowy na terenie Polski, Unii Europejskiej, lub w innych krajach świata. Umieszczanie tego symbolu przy nazwie nie jest obowiązkowe, ale większość przedsiębiorców chętnie to robi. Nie bez powodu.
Jeśli chodzi o korzyści marketingowe, warto docenić aspekt psychologiczny “R-ki”. Ma ona niebagatelny wpływ na wizerunek marki. Wystarczy pomyśleć o tych wszystkich światowych, powszechnie znanych przedsiębiorstwach, jak Coca-Cola, Nike, czy KFC, żeby dojść do wniosku, że wszyscy rynkowi giganci korzystają z takiego oznaczenia. W rezultacie, “R” zaczęło być traktowane przez odbiorców jako coś, co wzbudza większe zaufanie. Kojarzy się ze wszystkim, co popularne, sprawdzone i lubiane. Buduje wrażenie lepszej jakości i oryginalności. Właśnie dlatego nawet średnie i małe przedsiębiorstwa chętnie rejestrują swoją nazwę i korzystają z uznanego symbolu “R”.
Co więcej, “R-ka” pozwala im wyróżnić się spośród innych, podobnych firm czy produktów, które nie mają takiego oznaczenia.
NAJLEPSZA FORMA ZABEZPIECZENIA MARKI. KORZYŚCI PRAWNE

Oczywiście zalety nie kończą się na reklamie. Firmy rejestrują swoje nazwy głównie ze względów ochronnych. Nic nie daje tak dużych możliwości manewru w razie kradzieży marki, jak zastrzeżony znak towarowy. Rejestracja logo lub nazwy pozwala nam na natychmiastowe likwidowanie wszelkich przejawów nieuczciwej konkurencji. Możemy zakazać innym używania naszego oznaczenia w sieci, reklamach, Google Ads i mediach społecznościowych. W przypadku znaku towarowego słownego, zabronimy używana zarówno identycznych, jak i jedynie podobnych słów, co m.in ma duże zabezpieczenia dla praw do wykorzystywania i zabezpieczenia domeny internetowej. To samo dotyczy logo – jeżeli jakaś firma użyje szaty graficznej zbliżonej do naszej, możemy dochodzić swoich praw. Znak towarowy staje się naszą własnością, którą możemy sprzedawać i udzielać na nią licencji. Jednak przede wszystkim będzie skuteczną ochroną przed konkurentami, którzy próbują wprowadzić naszych klientów w błąd.
Podsumowując, nikt nie może podszywać się pod zarejestrowaną markę. Co więcej, funkcjonowanie bez zastrzeżonego znaku towarowego to ogromne ryzyko. Wówczas nasze oznaczenia może przywłaszczyć sobie ktoś inny. Niestety w Urzędzie Patentowym RP stosuje się tzw. zasadę pierwszeństwa (!). Dlatego jeżeli ktoś wcześniej zgłosi daną markę, automatycznie staje się jego “własnością”. Oczywiście możemy próbować podważyć prawa do znaku oraz wszcząć stosowne postępowanie sądowe, jednak przez czas rozprawy będziemy mieć zakaz używania swojej nazwy lub logo. A to, jak wiadomo, wygeneruje duże straty wizerunkowe i finansowe.
UŻYWANIE SYMBOLU R BEZ ZAREJESTROWANEGO ZNAKU. CO ZA TO GROZI?

Trzeba pamiętać jednocześnie, że “R-ką” nie może posługiwać się każdy. Prawo do używania tego symbolu mają wyłącznie ci przedsiębiorcy, którzy zarejestrowali swój znak towarowy. Prawo ochronne uzyskuje się na 10 lat, z możliwością ciągłego przedłużania ochrony. Najczęściej zabezpiecza się nazwę lub logo, albo oba elementy na raz. Do wyboru jest rejestracja na terenie kraju, Unii Europejskiej, oraz w innych, wybranych krajach świata.
Bezprawne umieszczanie “R-ki” sprawia, że przedsiębiorca naraża się na karę grzywny do 5 tysięcy złotych. Polskie prawo kwalifikuje taki czyn jako próbę wprowadzenia konsumentów w błąd, dlatego też stanowi formę oszustwa. Dlatego lepiej nie podejmować ryzyka i nie używać prestiżowej “R-k” przy znaku bez jego uprzedniej rejestracji.
CHCESZ ZABEZPIECZYĆ SWÓJ ZNAK TOWAROWY ? SKORZYSTAJ Z BEZPŁATNEJ WERYFIKACJA ORAZ PEŁNEGO WSPARCIA W PROCEDURZE REJESTRACJI MARKI
W naszej kancelarii wstępny audyt ochrony marki jest w 100% darmowy. Udzielając pełnomocnictwa zespołowi RPMS uzyskujesz wsparcie na każdym etapie, w tym:
Dokładną weryfikację praw do znaku,
Badanie czystości ochronnej marki,
Załatwienie wszystkich spraw urzędowych przez prawnika – Rzecznika Patentowego lub Radcę Prawnego.
MASZ PYTANIA LUB POTRZEBUJESZ POMOCY?
DAJ NAM ZNAĆ W SEKCJI KOMENTARZ PONIŻEJ LUB POPRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY