Co znaczy prawomocność wyroku?

Na gruncie spraw windykacyjnych trzeba wskazać, że prawomocny wyrok to taki, z którym wierzyciel może udać się do komornika i skutecznie egzekwować. Warto w tym kontekście opisać nieco bardziej szczegółowo dwa aspekty prawomocności, mianowicie prawomocność formalną i prawomocność materialną.
Prawomocność formalna wynika wprost z art. 363 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z przytoczoną normą prawną, orzeczenie sądu staje się prawomocne, jeżeli nie przysługuje na nie środek odwoławczy lub inny zwyczajny środek zaskarżenia.
Prawomocność materialna natomiast ma znacznie szersze znaczenie. Wynika ona z art. 365 Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym orzeczenie wiąże nie tylko strony i sąd, który je wydał, lecz również inne sądy i organy (w tym np. komorników).
Postępowanie w polskim procesie cywilnym z założenia jest dwuinstancyjne, natomiast funkcjonują w nim nadzwyczajne środki zaskarżenia, takie jak skarga kasacyjna czy tzw. skarga nadzwyczajna. Zwyczajnymi środkami zaskarżenia jest np. zażalenie, apelacja czy sprzeciw od nakazu zapłaty. Innymi słowy, wyrok prawomocny to taki, który nie może być kwestionowany zwyczajnymi środkami zaskarżenia przez pozwanego.
Kiedy sąd stwierdza prawomocność?
Warto wskazać, że w sprawach windykacyjnych czas odgrywa niezwykle ważną rolę. O ile sąd stwierdza prawomocność z urzędu, o tyle stosowna wzmianka o prawomocności na wyroku odbywa się wyłącznie na wniosek strony.
Praktyka pokazuje, że w zakresie terminu prawomocności nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, po ilu dniach wyrok się uprawomocni. Przykładowo, termin uprawomocnienia wyroku sądu I instancji zależy od tego, czy dłużnik złoży wniosek o uzasadnienie. Jeżeli nie, orzeczenie uprawomocni się już po 7 dniach od jego wydania. Jeżeli natomiast złoży, orzeczenie uprawomocni się dopiero w przypadku niewniesienia apelacji. Termin na wniesienie apelacji wynosi 14 dni od dnia otrzymania odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem, zatem kwestia prawomocności wyroku może w tym przypadku się znacznie rozciągnąć w czasie (nawet na kilka miesięcy).
Aby uzyskać urzędową wzmiankę o tym, że orzeczenie w sprawie windykacyjnej jest prawomocne i wykonalne, wierzyciel musi złożyć wniosek o nadanie klauzuli wykonalności. Wniosek można złożyć w każdym czasie do sądu, który wydał orzeczenie. W niektórych przypadkach może on się wiązać z koniecznością poniesienia opłaty.
Prawomocny wyrok- co dalej?

Dla wierzyciela w wielu przypadkach uzyskanie prawomocnego wyroku to jedynie kolejny z etapów windykacji należności.
Posiadając prawomocne orzeczenie z klauzulą wykonalności, wierzyciel może złożyć wniosek o przeprowadzenie egzekucji komorniczej. Zazwyczaj staje tutaj przed kilkoma innymi dylematami. Jednym z nich jest jak napisać wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej i co powinien zawierać. Drugim natomiast jest pytanie, który komornik jest właściwy i przede wszystkim skuteczny. Finalnie, wierzyciele często zastanawiają się, czy powinni na etapie egzekucji komorniczej jeszcze podejmować dodatkowe inicjatywy (np. wskazywanie majątku dłużnika czy rozszerzanie wniosku egzekucyjnego).
Nasi eksperci znają odpowiedzi na te pytania i mogą Państwa wspomóc w odzyskiwaniu należności nie tylko na etapie polubownym i sądowym dochodzenia należności, ale również na etapie egzekucji komorniczej.
Podsumowanie
W wielu przypadkach sprawne uzyskanie informacji o tym, czy wyrok jest już prawomocny wymaga licznych kontaktów z biurem obsługi interesanta. Jest to jednak niezwykle istotne, aby możliwie jak najszybciej rozpocząć dalsze etapy windykacji. Jeżeli ta kwestia wydaje się Państwu zbyt czasochłonna, można rozważyć powierzenie prowadzenia windykacji profesjonalnemu pełnomocnikowi.
Zaufali nam: