Czym jest windykacja i jakie są jej formy
Windykacja jest to nic innego jak podejmowanie działań prawnych ukierunkowanych na uzyskanie zapłaty. W praktyce windykacja przybiera formy windykacji polubownej lub windykacji sądowej.
Windykacja polubowna to działania podejmowane bezpośrednio przez wierzyciela lub jego pełnomocnika, bez angażowania sądu czy innego organu przewidzianego do rozpoznawania sporów. Jej praktyczne wymiary to m.in. negocjacje z dłużnikiem, spisanie harmonogramu spłat zadłużenia, porozumienia, a także rozmowy telefoniczne i wymiana pism.
Windykacja sądowa natomiast to działania ukierunkowane na uzyskanie zapłaty, ale podejmowane już przy udziale sądu czy komornika. Ten rodzaj windykacji zazwyczaj cechuje się wniesieniem pozwu, prowadzeniem sprawy sądowej oraz uzyskaniem orzeczenia, z którym następnie wierzyciel może udać się do komornika. Nie zawsze jednak uzyskanie orzeczenia kończącego sprawę będzie równoznaczne z odzyskaniem należności. Może się bowiem okazać, że dłużnik nie ma żadnych środków na rachunku bankowym, które będą mogły być zajęte przez komornika.
Zobacz również: Zaniżone odszkodowanie przez ubezpieczyciela
Kiedy można windykować dłużnika?
Co do zasady, im szybciej wierzyciel podejmie pierwsze czynności windykacyjne, tym szybciej może skutecznie odzyskać należność. Oczywiście aby faktura nadawała się do windykacji, musi być wymagalna (lub w wielu przypadkach potocznie określana jako “przeterminowana”).
Czym jest “przeterminowanie” faktury? Windykować należność wynikającą z faktury można już następnego dnia po terminie jej płatności. Termin wymagalności bowiem to termin po upływie którego wierzyciel może skutecznie żądać realizacji świadczenia. Warto w tym zakresie mieć treść art. 115 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą. Wiele programów do wystawiania faktur bowiem całkowicie pomija ten fakt.
Ciekawym aspektem windykacji jest również, że niezależnie od długości opóźnienia (nawet, jeżeli wynosi ona jeden dzień) wierzyciel może doliczyć do każdej faktury kwotę 40, 70 lub 100 euro (w zależności od wysokości faktury) rekompensaty za odzyskiwanie należności w myśl ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Jest to dodatkowy środek motywujący kontrahentów do terminowej płatności faktur.
Z praktycznego punktu widzenia jednak nie warto składać pozwu do sądu np. dwa dni po upływie terminu płatności- jeżeli chodzi o sprawne podjęcie czynności windykacyjnych, to rozumiemy przez to np. skierowanie monitu do dłużnika, pierwsze przypomnienie mailowe czy rozmowę telefoniczną, w której dłużnik określi ostatecznie termin uregulowania zobowiązania.
Zobacz również: Pieczęć prewencyjna na fakturach i wezwaniach do zapłaty – co to jest, czy warto stosować, czy pieczęć prewencyjna działa?
Czy windykacja bez pełnomocnika jest skuteczna?
Nie ulega wątpliwości, że naczelnym celem wszystkich działań windykacyjnych jest skuteczne uzyskanie zapłaty. Nasza praktyka pokazuje, że windykacja przy wsparciu profesjonalnego pełnomocnika (radcy prawnego czy adwokata), przy wykorzystaniu wszystkich prawnych możliwości dochodzenia roszczenia daje największą szansę na uzyskanie zapłaty.
Podjęcie działań windykacyjnych powinno być starannie zaplanowane i realizowane zgodnie z wyznaczonymi krokami. Taki proces zwiększa prawdopodobieństwo odzyskania należności, jednocześnie minimalizując ryzyko utraty klienta i utrzymując pozytywne relacje biznesowe. Warto pamiętać, że każda sytuacja jest unikalna i może wymagać indywidualnego podejścia. Prawo dotyczące windykacji jest skomplikowane i różni się w zależności od jurysdykcji. Osoby prowadzące windykację bez pełnomocnika muszą znać odpowiednie przepisy prawne, aby uniknąć błędów, które mogą prowadzić do odrzucenia roszczeń lub nawet konsekwencji prawnych. Brak pełnomocnika może zwiększać ryzyko popełnienia błędów proceduralnych.
Windykacja bez pełnomocnika może być zatem skuteczna, ale wymaga dobrej znajomości procesu, prawa oraz umiejętności negocjacyjnych. Choć może to początkowo prowadzić do oszczędności, w bardziej skomplikowanych przypadkach brak profesjonalnej pomocy może okazać się kosztowny. Ostateczna decyzja powinna zależeć od specyfiki sytuacji oraz możliwości organizacji prowadzącej windykację. W przypadku wątpliwości lub bardziej skomplikowanych spraw, skorzystanie z usług pełnomocnika może okazać się najbardziej efektywnym rozwiązaniem.
Nasza kancelaria świadczy kompleksowe usługi dla przedsiębiorców, zatem jeżeli mają Państwo wątpliwości, czy już mogą windykować swojego dłużnika, zachęcamy do kontaktu.
Zobacz również: Odmowa przyznania odszkodowania przez ubezpieczyciela
Zaufali nam: