Czym jest bezskuteczna egzekucja?

Egzekucja komornicza prowadzona jest na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego. Dotyczy to również jej umorzenia. Zgodnie bowiem z art. 824 kpc, postępowanie egzekucyjne z urzędu umarza się w całości lub w części, jeżeli:
-
okaże się, że egzekucja nie należy do organów sądowych;
-
wierzyciel lub dłużnik nie ma zdolności sądowej albo gdy egzekucja ze względu na jej przedmiot, lub na osobę dłużnika jest niedopuszczalna (przy czym umorzenie z tego tytułu może nastąpić dopiero wówczas, gdy w terminie wyznaczonym przez organ egzekucyjny brak ten nie zostanie usunięty);
-
jest oczywiste, że z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych;
-
wierzyciel w ciągu 6 miesięcy nie dokonał czynności potrzebnej do dalszego prowadzenia postępowania lub nie zażądał podjęcia zawieszonego postępowania (termin ten biegnie od dnia dokonania ostatniej czynności egzekucyjnej, a w razie zawieszenia postępowania – od dnia ustania przyczyny zawieszenia);
-
prawomocnym orzeczeniem tytuł wykonawczy został pozbawiony wykonalności albo orzeczenie, na którym oparto klauzulę wykonalności, zostało uchylone lub utraciło moc;
-
egzekucję skierowano przeciwko osobie, która według klauzuli wykonalności nie jest dłużnikiem, i która sprzeciwiła się prowadzeniu egzekucji, albo jeżeli prowadzenie egzekucji pozostaje z innych powodów w oczywistej sprzeczności z treścią tytułu wykonawczego.
Katalog ten wyczerpująco określa, jakie przyczyny powodują umorzenie egzekucji. Zwróćmy szczególną uwagę, że jedna z tych przyczyn to bezskuteczność egzekucji, czyli sytuacja, w której jest oczywiste, że z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych.
Z perspektywy wierzyciela najczęstszym przypadkiem umorzenia egzekucji będzie zatem brak ściągalności – czyli sytuacja, w której dłużnik nie ma majątku, nie ma zarobków i komornik nie jest w stanie uzyskać kwoty nawet na zaspokojenie kosztów postępowania.
Co bezskuteczna egzekucja oznacza dla wierzyciela?
Warto wskazać, że umorzenie egzekucji z uwagi na jej bezskuteczność nie oznacza automatycznego umorzenia długu. Dług bowiem istnieje dalej, a tytuł wykonawczy zachowuje swoją moc i wykonalność. Wierzyciel egzekucję komorniczą może cyklicznie wznawiać, licząc na poprawę sytuacji majątkowej dłużnika, aczkolwiek będzie musiał ponownie złożyć wniosek i opłacić zaliczkę..
W kontekście zaliczki na koszty prowadzenia postępowania egzekucyjnego nie można zapominać, że bezskuteczna egzekucja oznacza dla wierzyciela dalsze koszty. Nie tylko bowiem nie odzyskasz zasądzonych kosztów w najbliższej przyszłości, ale także komornik obciąży Cię tymczasowo kosztami bezskutecznej egzekucji- które zazwyczaj wynoszą kilkaset złotych.
Jak uniknąć umorzenia egzekucji komorniczej?

W tym tekście skupiamy się głównie na bezskuteczności egzekucji komorniczej. Nie można jednak zapominać, że nie jest to jedyna sytuacja, w której egzekucja komornicza może zostać umorzona. Może to nastąpić także m.in. w sytuacji braku dokonania określonych czynności przez wierzyciela na wezwanie komornika czy w przypadku innych błędów natury formalnej.
Tym samym, jednym ze sposobów na uniknięcie bezskutecznej egzekucji jest zapewnienie sobie profesjonalnego wsparcia prawnego również na tym etapie. Pełnomocnik może bowiem nie tylko sprawdzić wszystkie wymogi formalne, ale przede wszystkim także możliwie szeroko sformułować wniosek egzekucyjny – np. również o egzekucję z wierzytelności.
Będąc wierzycielem, dobrze jest mieć kontrolę również nad egzekucją komorniczą i podejmować w tym zakresie aktywne działania. Może do nich należeć cykliczny kontakt z komornikiem, wspólne planowanie strategii czy czynności oraz poszukiwanie alternatywnych możliwości, np. odzyskiwania majątku od osób trzecich, które brały udział w jego wyprowadzaniu z majątku dłużnika.
Podsumowanie
Umorzenie egzekucji z uwagi na jej bezskuteczność to zdecydowanie zła wiadomość dla wierzyciela. Oznacza to w uproszczeniu zazwyczaj, że dłużnik nie ma majątku ani legalnych przychodów, a odzyskiwanie należności będzie bardziej skomplikowane. Nie warto jednak “składać rękawicy” w przypadku bezskuteczności egzekucji komorniczej- wierzyciel może dalej prowadzić alternatywne próby poszukiwania majątku czy szeroko pojętej windykacji (np. złożenie skargi pauliańskiej). W naszej kancelarii podchodzimy kompleksowo do odzyskiwania należności i podejmujemy stosowne i skuteczne działania prawne również w przypadku bezskuteczności egzekucji komorniczej. Zachęcamy do kontaktu, jeżeli masz problematycznego dłużnika i nie możesz odzyskać swoich środków.
Zaufali nam: