Jakie dane dłużnika wierzyciel powinien mieć przy zawarciu umowy

Przedsiębiorca zawierając umowę tak naprawdę nigdy nie wie, czy współpraca z kontrahentem będzie przebiegała pomyślnie. Może być tak, że kontrahent za kilka miesięcy przerodzi się w dłużnika, a wtedy wierzyciel będzie musiał znać jego konkretne dane, aby skutecznie dochodzić zapłaty. Z tego względu warto zadbać o skompletowanie wszystkich podstawowych danych o kontrahencie już w momencie podpisywania umowy.
Jakie dane przedsiębiorca powinien zebrać już na początku współpracy? Są to przede wszystkim:
-
imię i nazwisko (nazwa)
-
NIP/KRS/PESEL
-
adres do doręczeń
-
adres prowadzenia działalności
-
numer telefonu do kontaktu
-
adres poczty elektronicznej.
Warto wskazać, że są to jedynie dane podstawowe- w wielu przypadkach konieczne może być uzyskanie dodatkowych parametrów. Takie przypadki powinno się jednak rozpatrywać indywidualnie, w oparciu o konkretny stan faktyczny. Brak zebrania powyższych parametrów może skutkować w znacznych opóźnieniach w windykacji, co szczegółowo opisujemy poniżej.
Nie w każdym przypadku jednak braki w powyższych danych będą całkowicie uniemożliwiały windykację. Wiele zależy od wybranego przez wierzyciela trybu windykacji.
Jakie dane są potrzebne do windykacji polubownej
Windykacja polubowna to próba odzyskania roszczenia bez angażowania sądu czy innego zewnętrznego organu. W większości przypadków nie ma sformalizowanego charakteru, toteż brak posiadania kompletu danych o dłużniku nie jest przeszkodą do jej prowadzenia.
W praktyce, wierzyciel może prowadzić windykację polubowną również wtedy, gdy posiada bardzo ograniczone dane o dłużniku- np. tylko numer telefonu oraz adres email. W takim przypadku windykacja polubowna również będzie miała charakter ograniczony- co wcale nie oznacza że będzie nieskuteczna.
Windykację polubowną można bowiem dostosować do posiadanych danych. Przykładowo, jeżeli wierzyciel posiada jedynie numer telefonu dłużnika, możliwe jest prowadzenie windykacji telefonicznej. Jeżeli natomiast wierzyciel posiada tylko adres email, windykację można ograniczyć jedynie do tego środka komunikacji.
Jakie dane są potrzebne do windykacji sądowej

Sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana w przypadku windykacji sądowej. Aby skierować sprawę do sądu, wierzyciel musi złożyć pozew. Zgodnie z art 126 kodeksu postępowania cywilnego, pozew powinien spełniać wymogi przewidziane dla pisma procesowego, czyli w szczególności:
-
zawierać oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby i adresy stron albo, w przypadku gdy strona jest przedsiębiorcą wpisanym do CEIDG – adres do doręczeń wpisany do CEIDG;
-
oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby i adresy przedstawicieli ustawowych i pełnomocników stron;
-
numer PESEL lub NIP powoda będącego osobą fizyczną, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania lub posiada go nie mając takiego obowiązku lub
-
numer w KRS, a w przypadku jego braku – numer w innym właściwym rejestrze, ewidencji lub NIP powoda niebędącego osobą fizyczną, który nie ma obowiązku wpisu we właściwym rejestrze lub ewidencji, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania.
Co, jeżeli wierzyciel nie posiada wymaganych danych?
W pewnym uproszczeniu można stwierdzić, że wierzyciel, jeżeli chce wszcząć windykację sądową, musi posiadać podstawowe dane dłużnika. Jeżeli tychże nie posiada, musi wystąpić do właściwych urzędów. Bez kompletu aktualnych danych dłużnika sąd nie nada sprawie biegu.
Na szczęście braki w danych adresowych dłużnika nie uniemożliwiają całkowicie prowadzenia windykacji. Proces jest wtedy zwyczajnie bardziej skomplikowany, dłuższy oraz bardziej czasochłonny.
Praktyczne aspekty pozyskiwania danych dłużnika należy rozpatrywać każdorazowo w oparciu o konkretny stan faktyczny. Wiele zależy bowiem od tego, jakie dane są potrzebne. W części przypadków będzie konieczne o wystąpienie z wnioskiem do właściwego rejestru (np. rejestru PESEL), a w innych przypadkach (np. brak adresu), konieczne będzie doręczenie korespondencji przez komornika. Zależnie od rodzaju postępowania, możliwe jest jego wszczęcie nawet pomimo braku posiadania numeru PESEL dłużnika.
Pomoc pełnomocnika w kompletowaniu danych

Nasza praktyka pokazuje, że jeżeli wierzyciel nie posiada kompletnych danych dot. dłużnika, windykacja (zwłaszcza ta na etapie sądowym) może być znacznie bardziej skomplikowana. Ustanowiony pełnomocnik może pomóc nie tylko w samej windykacji, ale także w razie konieczności podczas kompletowania dokumentów i w komunikacji z właściwymi urzędami.
Warto wskazać, że brak określonych danych dłużnika może wymagać również zmian w procesach wewnątrz przedsiębiorstwa. Z tego względu warto do tematu podejść kompleksowo.
Zaufali nam: