Jakie czynności podejmuje komornik?

Komornik podejmuje czynności egzekucyjne wymienione w KPC, ale tylko takie czynności, o których podjęcie wierzyciel wniósł we wniosku. Zazwyczaj komornik prowadzi egzekucję:
-
z rachunku bankowego (zajmując środki zgromadzone na koncie dłużnika),
-
z wynagrodzenia za pracę (mając jednak na uwadze kwoty zwolnione od zajęcia),
-
z ruchomości (np. zajmując i sprzedając pojazdy czy inne kosztowności)
-
z nieruchomości (np. poprzez licytację mieszkania dłużnika)
-
z wierzytelności (np. zajmując przysługujące dłużnikowi faktury)
Oprócz tego warto także wskazać, że komornik podejmuje nie tylko czynności w postępowaniu egzekucyjnym, ale także w postępowaniu zabezpieczającym. Celem postępowania zabezpieczającego jest stworzenie dogodnych dla wierzyciela warunków dla prowadzenia w przyszłości egzekucji należności pieniężnej. Z postępowaniem zabezpieczającym możemy mieć np. styczność w przypadku postępowania nakazowego.
Przykładem czynności zabezpieczających jest zajęcie kwot na rachunku bankowym, przy czym kwoty te nie są przekazywane wierzycielowi do czasu prawomocnego zakończenia sporu.
Po nowelizacji z 2019 roku, komornik także doręcza korespondencję w ramach tzw. doręczenia komorniczego. Z tą formą doręczenia wierzyciel może się spotkać w trakcie postępowania sądowego, jeżeli nie zna adresu dłużnika. W takiej sytuacji sąd może zobowiązać powoda (wierzyciela) ustalenia adresu dłużnika oraz doręczeniu korespondencji za pośrednictwem komornika.
Kiedy komornik podejmuje czynności?
Co do zasady komornik powinien podjąć czynności niezwłocznie po otrzymaniu kompletnego wniosku. Zgodnie z art. 760 kpc, nie powinno to nastąpić później niż tydzień od dnia złożenia wniosku. W praktyce zatem wierzyciel może spodziewać się pierwszych czynności komornika (np. zajęcia konta czy wizyty terenowej) już po kilku dniach od złożenia wniosku, o ile został on sporządzony poprawnie.
W tym kontekście warto wspomnieć, że komornik działa nie tylko w granicach i na podstawie przepisów KPC, ale także w oparciu o wniosek egzekucyjny złożony przez wierzyciela. W kontekście szybkiego wszczęcia postępowania egzekucyjnego niezmiernie ważne jest, aby wniosek był sporządzony poprawnie pod kątem formalnym.
W kontekście wniosku o wszczęcie egzekucji ważne jest nie tylko, aby został on skierowany poprawnie pod kątem merytorycznym, ale także poprawnie pod kątem formalnym, czyli żeby został skierowany do komornika właściwego miejscowo. Jeżeli wniosek zostanie skierowany do niewłaściwego komornika, może on odmówić wszczęcia egzekucji komorniczej, co również znacząco wydłuża proces.
Zgodnie z ustawą o komornikach sądowych, komornik może odmówić wszczęcia egzekucji w następujących przypadkach:
-
Jeżeli w zakresie prowadzonych przez niego egzekucji zaległość przekracza 6 miesięcy, chyba że łączna liczba wszystkich spraw, jakie wpłynęły do kancelarii w roku poprzednim, nie przekroczyła 1000;
-
Jeżeli wpływ wszystkich spraw w danym roku przekroczył 2500, a skuteczność w zakresie prowadzonych przez niego egzekucji w roku poprzednim nie przekroczyła 35%;
-
Jeżeli wpływ wszystkich spraw w danym roku przekroczył 5000.
Ile trwa wszczęcie egzekucji komorniczej?

W zasadzie wszczęcie egzekucji komorniczej nie powinno być długotrwałym procesem. Powinno nastąpić kilka dni po wniesieniu wniosku egzekucyjnego. Istnieje jednak kilka sposobów na jego przyspieszenie.
Po pierwsze, warto zapewnić sobie wsparcie profesjonalnego pełnomocnika na potrzeby egzekucji komorniczej. Przede wszystkim będzie on w stanie przygotować wniosek niezwłocznie po otrzymaniu tytułu wykonawczego i bez wad formalnych skierować go do komornika.
Po drugie, warto wybrać komornika właściwego miejscowo, który nie odmówi wszczęcia egzekucji. Jeżeli wierzycielowi zależy na czasie, może podjąć próbę kontaktu jeszcze przed złożeniem wniosku. Wtedy wstępnie upewni się, czy dany komornik będzie mógł działać szybko.
Po trzecie, nie warto czekać biernie na otrzymanie tytułu wykonawczego z sądu- w tym zakresie konieczny jest wniosek o wydanie tytułu z klauzulą wykonalności, który może dla Państwa przygotować radca prawny. Pomoże on również w szybkim uzyskaniu go od sądu.
Podsumowanie
To, jakie czynności podejmie komornik zależy w dużej mierze od wierzyciela. Nie warto tracić czasu na sporządzanie w tym zakresie skomplikowanych strategii. Najskuteczniejsza egzekucja bowiem to taka, która została szybko wszczęta. Komornik powinien podjąć wnioskowane przez wierzyciela czynności w terminie 7 dni od dnia dobrze złożonego wniosku. Nasi eksperci świadczą w tym zakresie kompleksowe usługi prawnej. Jeżeli potrzebujesz wsparcia na etapie konkretnych czynności podejmowanych przez komornika, skontaktuj się z naszym zespołem.
Zaufali nam: