Biura informacji gospodarczej
Najbardziej powszechnym miejscem, w którym przedsiębiorcy zazwyczaj szukają danych o wypłacalności swoich kontrahentów są biura informacji gospodarczej, które działają na podstawie ustawy o wymianie informacji gospodarczej. W tych biurach można znaleźć informacje o brakach płatności, jeżeli taka informacja została przekazana do biura przez innego przedsiębiorcę.
Oczywiście weryfikacja kontrahenta przy wykorzystaniu BIG ma kilka wad. Pierwszą z nich jest odpłatność (dostęp do BIG zazwyczaj wiąże się z obowiązkiem opłacenia subskrypcji). Drugą jest fakt, że BIG bazuje na informacjach przekazanych przez innych przedsiębiorców. Jeżeli jest to zatem np. nowa sp. z o.o., to w BIG nie będzie informacji o problemach finansowych osób stojących za tą sp. z o.o.
Zobacz również: Windykacja na koszt dłużnika – kiedy jest możliwa?
Krajowy Rejestr Zadłużonych
Krajowy Rejestr Zadłużonych (KRZ) to dedykowany system do prowadzenia wszelkich postępowań związanych z niewypłacalnością, tj. upadłości oraz restrukturyzacji. Rejestr został wprowadzony 1 grudnia 2021 roku. Przedsiębiorcy mogą znaleźć tam nie tylko informacje o toczących się postępowaniach restrukturyzacyjnych czy upadłościowych, ale także informacje o bezskutecznych egzekucjach prowadzonych wobec podmiotu.
Niezwykle istotne dla przedsiębiorców jest, że część informacji o niewypłacalnych przedsiębiorcach dostępna jest publicznie- po wpisaniu NIP. Tym samym sprawdzenie kontrahenta w KRZ nie wymaga poniesienia dodatkowych kosztów ani zakładania konta.
Przedsiębiorca musi jednak umieć poprawnie interpretować wpisy z KRZ, w związku z tym warto w takiej sytuacji skorzystać z porady prawnej lub nawet zlecić sporządzenie opinii prawnej.
Zobacz również: Windykacja frachtu / windykacja faktur za przewóz
Krajowy Rejestr Sądowy
W kontekście przedsiębiorców – osób prawnych, kolejnym rejestrem, który warto sprawdzić przed zawarciem umowy z kontrahentem jest KRS. Rejestr ten dotyczy wszystkich spółek (z wyjątkiem spółki cywilnej), czyli zwłaszcza sp. z o.o., S.A., PSA, czy spółki jawnej. W KRS można sprawdzić nie tylko strukturę spółki oraz znaleźć dane zarządu czy wspólników, ale także sprawdzić wpisy n.t. kuratora czy postępowań restrukturyzacyjnych czy upadłościowych w przeszłości.
W tym miejscu warto również wspomnieć o przeglądarce sprawozdań finansowych. Przy wykorzystaniu jednej z funkcjonalności KRS przedsiębiorca może mieć wgląd w sprawozdania finansowe swojego kontrahenta. W praktyce jednak ich interpretacja może sprawiać wiele trudności.
Zobacz również: Windykacja należności z faktur
Alternatywne agregatory danych dłużników
Warto wskazać także, że na rynku działają również inne, niezależne agencje wywiadowcze czy agregatory ściągające informację gospodarczą z wielu źródeł. Ich wadą jest, że zazwyczaj są dodatkowo płatne. Zaletą natomiast jest, że dają przedsiębiorcy więcej informacji o kontrahencie w jednym systemie, często również w preferencyjnej formie (wykresów, historii czy powiązań).
Niemniej jednak, kluczowe w zakresie weryfikacji kontrahenta jest nie tyle uzyskanie kompletu informacji o jego historii finansowej, ale także prawidłowa interpretacja uzyskanych danych. Przykładowo, nie każdy wpis w KRZ bowiem będzie skreślał kontrahenta, a niektóre wpisy nawet mogą wpływać pozytywnie na jego wypłacalność w przyszłości (zwłaszcza te dotyczące toczącego się postępowania restrukturyzacyjnego, w których co do zasady dłużnik ma obowiązek regulowania należności powstałych po rozpoczęciu procesu).
W tym kontekście nieodzowne może być wsparcie prawnika specjalizującego się w obsłudze prawnej przedsiębiorców, który może nie tylko pomóc w weryfikacji kontrahenta, ale także przygotować odpowiednie zabezpieczenia w umowie czy zaplanować ewentualny proces windykacji.
Jak sprawdzić kontrahenta w internecie?
Na to pytanie w zasadzie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W tekście zaprezentowaliśmy kilka sposobów na weryfikację kontrahenta, aczkolwiek żaden z nich nie daje 100% pewności, że współpraca będzie przebiegała bezproblemowo- w wielu przypadkach sytuacja gospodarcza jest dynamiczna. Należy wskazać ponadto, że przedsiębiorcy bez wiedzy prawniczej często mogą mieć problemy z wyciągnięciem prawidłowych wniosków ze wpisów w rejestrach. Z tego względu warto dokonać weryfikacji kontrahenta wspólnie z wyspecjalizowaną kancelarią prawną.
Zobacz również: Windykacja czynszu najmu
Zaufali nam: