Z jakich form opodatkowania można korzystać w branży IT?
Firmy w branży IT mogą korzystać dokładnie z tych samych form opodatkowania działalności, co przedsiębiorstwa prowadzące działalność w formie jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki cywilnej funkcjonujące w innych sektorach gospodarki. W praktyce zatem można wybrać zarówno opodatkowanie na zasadach ogólnych (skalę podatkową), jak i podatek liniowy czy ryczałt ewidencjonowany. Które rozwiązanie jest najkorzystniejsze? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele w tym przypadku zależy zarówno od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy, jak i tego, na czym skupia się działalność prowadzonej przez niego firmy.
Jedną z najchętniej wybieranych form opodatkowania przez firmy z branży IT jest niewątpliwie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W związku z tym należy pamiętać o tym, że mogą obowiązywać wówczas dwie stawki opodatkowania przychodów, a mianowicie w wysokości 8,5 lub 12%. Od czego jest to uzależnione? Decydujący jest w tym przypadku rodzaj pracy wykonywanej przez programistę. Dlatego też należy pamiętać o tym, że zgodnie z interpretacjami podatkowymi przedsiębiorca w ramach swojej działalności może stosować różne stawki ryczałtu dla różnych usług. Konieczne jest wówczas jednak rozdzielenie poszczególnych pozycji na fakturze.
Możliwość zastosowania różnych stawek ryczałtu przez programistów powoduje wiele wątpliwości, a co za tym idzie, utrudnia prawidłowe rozliczanie uzyskiwanych dochodów. W związku z tym korzystne może być uzyskanie interpretacji podatkowej, która potwierdzi zasadność stosowanych stawek ryczałtu ewidencjonowanego. Przykładem tego typu opinii może być interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 16 grudnia 2022 r. sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.863.2022.2.KD, zgodnie z którą 8,5% ryczałtu można zastosować w przypadku prowadzenie działalności związanej z wykorzystaniem technologii informatycznych na potrzeby modelowania biznesowego. Konieczność zastosowania 12% stawki ryczałtu potwierdza natomiast interpretacja Dyrektora KIS z dnia 10.11.2022 r. sygn., 0114-KDIP3-1.4011.725.2022.3.LS, która odnosi się do przychodów z działalności usługowej związanej z projektowaniem i rozwojem systemów SAP. W tym miejscu należy podkreślić jednak to, że uzyskanie własnej interpretacji wymaga spełnienia określonych formalności, w związku z czym warto skorzystać z pomocy naszej kancelarii.
W przypadku programistów atrakcyjną formą opodatkowania może być nie tylko ryczałt ewidencjonowany, ale także skala podatkowa lub podatek liniowy. Dlaczego? Między innymi ze względu na możliwość skorzystania z ulgi IP BOX, która pozwala obniżyć stawkę podatku do 5%. W praktyce nie jest ona dostępna dla każdego, ponieważ warunkiem umożliwiającym skorzystanie z ulgi zgodnie z art. 23e ustawy o PIT jest osiąganie dochodów z kwalifikowanych IP, tj. IP objętych patentem lub innym prawem ochronnym, w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, podlegających opodatkowaniu w Polsce.
Kto może skorzystać zatem z ulgi IP BOX? Otóż może to być między innymi programista tworzący autorski program komputerowy. Nie zawsze jednak wszystkie jego usługi będą podlegały pod działalność badawczo-rozwojową, co potwierdza indywidualna interpretacja podatkowa z 26 października 2023 r. sygn: 0111-KDSB2-2.4011.293.2023.2.KG zgodnie z którą są to wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowych produktów.Chcąc potwierdzić zasadność zastosowania ulgi IP BOX, należy wystąpić z wnioskiem o indywidualną interpretację podatkową, ponieważ organ zajmie wówczas wiążące stanowisko w danej sprawie.
Podwyższone koszty uzyskania przychodu
Preferencją dla programistów korzystających z opodatkowania na zasadach ogólnych lub podatku liniowego może być nie tylko ulga IP BOX, ale również możliwość zastosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodu. Standardowo wynoszą one 20%, jednak w przypadku przekazywania praw autorskich mogą zostać podwyższone i wynosić wówczas 50%. Pozwala to znacznie obniżyć podstawę opodatkowania, a co za tym idzie również wysokość podatku dochodowego płaconego przez programistę. Oczywiście również w tym przypadku nie każdy programista będzie mógł skorzystać z 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu, ponieważ jest to od tego, na czym w praktyce polega jego praca. Chcąc wyjaśnić kwestie związane z 50% kosztami uzyskania przychodu w branży IT, Minister Finansów wydał w dniu 15 września 2020 roku interpretację ogólną nr DD3.8201.1.2018, która wyjaśnia m.in. zasady przechodzenia praw autorskich z pracownika na pracodawcę.
Celem wydania interpretacji ogólnej w tym zakresie jest usunięcie wątpliwości interpretacyjnych, a co za tym idzie, ułatwienie podatnikom stosowania przepisów prawa podatkowego. Istotne jest także to, że w przypadku programistów działających zgodnie z interpretacją ogólną jej stosowanie nie może powodować negatywnych konsekwencji w sferze prawa podatkowego. Należy pamiętać jednak o tym, że ogólna interpretacja podatkowa nie ma charakter ogólny i abstrakcyjny, a co za tym idzie, nie odnosi się do konkretnego stanu prawnego. Jednocześnie nie rozstrzyga ona o uprawnieniach lub obowiązkach konkretnego adresata.
Mimo niewiążącego charakteru interpretacji ogólnej przyjmuje się, że zastosowanie się do interpretacji przez podatnika nie może powodować u niego negatywnych konsekwencji w sferze prawa podatkowego. Jest to pochodną tego, że w przypadku postępowania w zgodzie z objaśnieniami ministerstwa podatnik działa w zaufaniu do organów administracji publicznej.
Sprzeczne interpretacje przepisów podatkowych w branży IT
Powyższe przykłady potwierdzają, że korzystanie z różnych form opodatkowania działalności w branży IT może wiązać się z wieloma wątpliwościami natury prawnopodatkowej. Co więcej, nawet organy podatkowe interpretują obowiązujące przepisy w różny sposób, co powoduje, że programiści bardzo często nie wiedzą tego, w jaki sposób powinny być opodatkowane ich dochody. Rozwiązaniem tego problemu może być zatem wystąpienie o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej, dzięki której można mieć pewność tego, że stosowane mechanizmy są w pełni zgodne z obowiązującym prawem.
Przykładem sprzecznych interpretacji przepisów podatkowych w branży IT może być zastosowanie odpowiedniej stawki ryczałtu ewidencjonowanego dla przez programistów, którzy uzyskują przychody ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU 62.01.1). W praktyce ich praca nie musi polegać bowiem na tworzeniu nowego kodu, ale może sprowadzać się między innymi do utrzymania działania systemów komputerowych. Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 23 sierpnia 2024 r. NSA (I SA/Kr 202/24) to, że działalność nie polega na tworzeniu oprogramowania komputerowego, nie jest wystarczającą przesłanką do uznania braku związku świadczonych usług z oprogramowaniem. W efekcie zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne właściwa stawka ryczałtu powinna wynosić 12%.
Warto zwrócić uwagę na fakt, iż przytoczony wyrok NSA nie wskazuje jednoznacznie definicji oprogramowania oraz granicy pomiędzy tym, jakie czynnością są lub nie są z nim związane. Istotne może być zatem uzyskanie indywidualnej interpretacji podatkowej przez programistę, ponieważ będzie odnosiła się konkretnie do jego przypadku i zabezpieczała podatnika przed negatywnymi konsekwencjami stosowania się do niej. Stanowi ona opinię Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), którą uzyskać można po złożeniu odpowiedniego wniosku. Należy pamiętać jednak o tym, że interpretacja indywidualna chroni w sprawie, której dotyczy, w związku z czym należy dokładnie ją opisać. Ze względu na formalności związane z uzyskaniem opinii Dyrektora KIS o wnioskując o interpretację podatkową, warto skorzystać z oferowanej przez nas pomocy. Pozwoli to mieć pewność, że wniosek będzie kompletny, a co za tym idzie, organ podatkowy określi swoje stanowisko w sprawie.
Jak uzyskać indywidualną interpretację podatkową?
Indywidualna interpretacja podatkowa stanowi zabezpieczenie dla programisty, który działając zgodnie z jej treścią, nie będzie ponosił negatywnych konsekwencji swoich czynów. W jaki sposób ją uzyskać? Otóż wymagane jest w tym przypadku złożenie wniosku, który będzie odpowiadał wymogom formalnym. Poza tym konieczne jest przedstawienie stanu faktycznego oraz własnej oceny prawnej problemu, która zostanie następnie potwierdzona lub zanegowana przez dyrektora KIS.
Złożenie wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej wymaga również uiszczenia opłaty urzędowej, która wynosi 40 zł za opis każdego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Dodatkowy koszt może stanowić wynagrodzenie pełnomocnika, którego wysokość będzie uzależniona przede wszystkim od stopnia skomplikowania kwestii podatkowej oraz złożoności danej sprawy.
Podsumowanie
Interpretacje podatkowe w branży IT pozwalają programistom uzyskać ochronę przed negatywnymi konsekwencjami określonego rozumienia i stosowania obowiązujących przepisów. W efekcie są one bardzo ważne w kontekście optymalizacji podatków, ponieważ stanowią uzasadnienie wykorzystywania konkretnych mechanizmów. Wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej może być zatem kluczowe w kontekście ewentualnych kontroli. Jej uzyskanie wymaga złożenia stosownego wniosku oraz przedstawienia własnej interpretacji przepisów, co przemawia za skorzystaniem z oferowanej przez nas profesjonalnej pomocy w tym zakresie. W efekcie można mieć pewność tego, że wniosek spełni wymogi formalne, a sprawa zostanie przedstawiona w kompleksowy i zrozumiały sposób.
Pytania i odpowiedzi
Różnice w interpretacji przepisów podatkowych w branży IT mogą wynikać z między innymi z tego, czym w praktyce zajmuje się dany programista. Katalog oferowanych usług oraz zawodów funkcjonujących w tym sektorze jest naprawdę szeroki, co sprawia, że wykonywanie poszczególnych czynności może podlegać innej stawce opodatkowania (w przypadku ryczałtu). Poza tym uwzględnić należy także kwestię praw autorskich i możliwości zastosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodu.
Indywidualna interpretacja podatkowa zabezpiecza programistę przed negatywnymi konsekwencjami działań zgodnych z jej treścią. Istotne w tym przypadku jest jednak to, że opinia dyrektora KIS jest wiążąca dla organów podatkowych jedynie w zakresie stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego opisanego w interpretacji. Chcąc zyskać ochronę, programista musi zatem zastosować dokładnie te mechanizmy, które zostały opisane w wydanej dla niego indywidualnej interpretacji podatkowej.
Opłata urzędowa za opis każdego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego wynosi 40 zł. W związku z tym koszt złożenia wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej uzależniony jest od jego złożoności. W przypadku korzystania z pomocy pełnomocnika konieczne będzie uwzględnienie w kosztach również jego honorarium, które uzależnia się z reguły od stopnia skomplikowania kwestii podatkowej.
Zaufali nam: