Powtarzające się świadczenia niepieniężne wspólnika wobec spółki – o czym należy pamiętać?
Świadczenia niepieniężne wspólnika na rzecz spółki z o.o. reguluje art. 176 KSH, zgodnie z którym:
§ 1. Jeżeli wspólnik ma być zobowiązany do powtarzających się świadczeń niepieniężnych, w umowie spółki należy oznaczyć rodzaj i zakres takich świadczeń.
§ 2. Wynagrodzenie wspólnika za takie świadczenia na rzecz spółki jest wypłacane przez spółkę także w przypadku, gdy sprawozdanie finansowe nie wykazuje zysku. Wynagrodzenie to nie może przewyższać cen lub stawek przyjętych w obrocie.
W praktyce należy pamiętać zatem o tym, że muszą mieć one nie tylko niepieniężny charakter, ale być również powtarzające się. Oznacza to, że nie mogą to być zarówno czynności wykonywane jednorazowo, jak i świadczenia realizowane w sposób ciągły. Poza tym istotne jest także to, by wynagrodzenie wypłacane za świadczenia niepieniężne utrzymywało się na poziomie rynkowym, a jego wypłata nie była uzależniona od zysku osiągniętego przez spółkę. Co może być przykładem świadczenia niepieniężnego na rzecz spółki? Katalog tego typu usług jest naprawdę szeroki, ponieważ zakwalifikowane w ten sposób może zostać zarówno doradztwo prawne, jak i wykonywanie prac projektowych czy obsługa biura. Istotne w tym przypadku jest to, by zostało to określone w umowie spółki lub zmianie umowy spółki. Oba dokumenty muszą zostać sporządzone w formie aktu notarialnego.
O czym jeszcze pamiętać w kontekście świadczeń niepieniężnych wspólnika wobec spółki? Przede wszystkim o tym, że muszą one być faktycznie realizowane, a wspólnik musi otrzymywać za nie wynagrodzenie. Istotne jest także to, że dochody z tego tytułu należy uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym i opodatkować na zasadach ogólnych. Z punktu widzenia spółki wynagrodzenie za powtarzające się świadczenia niepieniężne stanowi koszt uzyskania przychodu, a co za tym idzie, musi zostać uwzględnione także w jej rozliczeniu rocznym.
Włączenie wynagrodzenia za świadczenia niepieniężne do kosztów uzyskania przychodu
Wynagrodzenie wspólnika za realizację świadczeń niepieniężnych wobec spółki musi mieć charakter rzeczywisty i odpowiadać wartości rynkowej realizowanych usług. Z punktu widzenia księgowości spółki istotne jest także to, że należy zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów spółki. Wynika to z art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym do kosztów uzyskania przychodów zalicza się wszelkie poniesione przez podatnika wydatki mające związek z prowadzoną działalnością, w tym wynagrodzenia za pracę oraz świadczenia na rzecz pracowników lub osób zatrudnionych na innej podstawie.
W praktyce uwzględnienie wynagrodzenia za świadczenia niepieniężne wobec spółki w kosztach uzyskania przychodu oraz prawidłowe prowadzenie rozliczeń wymaga znajomości przepisów podatkowych. Istotne może być także uzyskanie indywidualnej interpretacji podatkowej w tym zakresie, ponieważ opinia dyrektora KIS zabezpiecza przed negatywnymi konsekwencjami stosowania przedstawionych w niej mechanizmów.
….Uzyskanie indywidualnej interpretacji podatkowej to rozwiązanie, które stosuje wiele spółek korzystających z powtarzających się świadczeń niepieniężnych zgodnie z art. 176 KSH. Przykładem mogą być interpretacje z dnia 3 lutego 2022 r. sygn. 0111-KDIB1-1.4010.542.2021.2.ŚS czy z dnia 17 czerwca 2022 r. sygn. 0111-KDIB1-1.4010.99.20222.5.SH, które potwierdzają możliwość zakwalifikowania wynagrodzenia za świadczenia niepieniężne do kosztów uzyskania przychodów spółki. W obu przypadkach analizie poddany został związek przyczynowo skutkowy pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu oraz charakter świadczenia udziałowców na rzecz spółki. W efekcie stwierdzono, że wydatki poniesione na wynagrodzenia za świadczenia niepieniężne realizowane przez wspólników pozostawały w związku przyczynowo skutkowym z osiągniętymi przychodami.
Świadczenia niepieniężne z KSH a podatek VAT i podatek dochodowy
Wspólnik spółki z o.o. otrzymujący wynagrodzenie za wykonywanie wobec niej powtarzających się świadczeń niepieniężnych musi dokonać rocznego rozliczenia podatkowego i odprowadzić podatek dochodowy od tej formy uzyskiwanych dochodów. Jeżeli świadczenia niepieniężne realizuje jako osoba fizyczna, uzyskiwane wynagrodzenie podlegało będzie opodatkowaniu na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej. W zależności od łącznych dochodów uzyskiwanych przez wspólnika spółki wynagrodzenie za świadczenia niepieniężne zgodne z art. 176 KSH może podlegać zatem opodatkowaniu zarówno stawką w wysokości 12, jak i 32% (I i II próg podatkowy). Wspólnik dokonuje zatem rozliczenia rocznego na podstawie PIT-11 wystawionego przez spółkę.
…Z punktu widzenia rozliczeń podatkowych spółki istotne jest także to, że świadczenia niepieniężne są odpłatne, a wynagrodzenie musi być nie tylko rynkowe, ale również wypłacane niezależnie od zysku. Brak wypłaty wynagrodzenia za świadczenia niepieniężne powoduje powstanie przychodu podatkowego po stronie spółki, a co za tym idzie, może być ona zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od wartości niewypłaconego wynagrodzenia. Dopiero w momencie zapłaty za świadczenia niepieniężne wypłacone wynagrodzenie może zostać uznane za koszt podatkowy. W związku z tym istotne jest nie tylko prawidłowe ustalanie i wypłacanie wynagrodzeń za świadczenia niepieniężne, ale również ich odpowiednie udokumentowanie. W tym miejscu należy wspomnieć również o uchwale NSA z dnia 18 listopada 2002 r., sygn. FPS 9/02, zgodnie z którą w przypadku istnienia konkretnego świadczenia w umowie, ale bez wynagrodzenia, organ podatkowy może uznać, że doszło do zaniechania zapłaty podatku i potraktować tego typu działanie spółki jako czyn zabroniony na gruncie prawa karnego skarbowego.
Brak wypłaty wynagrodzenia za świadczenia niepieniężne realizowane przez wspólnika spółki lub jego częściowa zapłata to działanie, które nie tylko może powodować konieczność zapłaty podatku dochodowego przez spółkę, ale jest również niezgodne z charakterem świadczeń niepieniężnych określonym w art. 176 KSH. Istotny w tym przypadku jest § 2, zgodnie z którym wynagrodzenie za świadczenie niepieniężne musi być wypłacone także wtedy, gdy sprawozdanie finansowe spółki nie wykazuje zysku. W efekcie wynagrodzenie za świadczenia niepieniężne uznawane określane jest jako bezwarunkowe, jednak należy pamiętać o tym, że istnieje jeden wyjątek. Zgodnie z art. 189 § 2 KSH, wspólnicy nie mogą otrzymać z jakiegokolwiek tytułu wypłat z majątku spółki potrzebnego do pełnego pokrycia kapitału zakładowego.
W tym miejscu należy wspomnieć także o możliwości wystąpienia konieczności objęcia świadczeń niepieniężnych wspólnika spółki podatkiem VAT. Jest to kwestia, która może budzić wiele wątpliwości, w związku z czym bardzo często stanowi przedmiot wniosków o interpretację podatkową składanych do dyrektora KIS. Wynika to z faktu, że o ile świadczenia niepieniężne wspólników na rzecz spółki z o.o. na podstawie art. 176 KSH nie są z reguły objęte obowiązkiem opodatkowania podatkiem VAT, ponieważ albo ich wartość jest za niska albo też nie są świadczone w warunkach uznania ich za świadczenie przez podatnika podatku VAT, to w przypadku wykonywania ich w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą może wystąpić obowiązek rozliczenia podatku VAT. Decydujący może być wówczas sposób prowadzenia działalności przez wspólnika spółki.
W kontekście objęcia świadczeń niepieniężnych podatkiem VAT kluczowe jest zatem to, czy wspólnikowi przysługuje zwolnienie przedmiotowe, z którego mogą skorzystać podatnicy osiągających roczne przychody nieprzekraczające 200 tys. złotych brutto. W innym przypadku zgodnie z interpretacją indywidualną dyrektora KIS z dnia 5 stycznia 2023 r. sygn.: 0114-KDIP1-1.4012.575.2022.2.AKA wspólnik ma obowiązek zarejestrowania się jako podatnik VAT czynny i wystawiania spółce faktur VAT opiewających na wartość realizowanych powtarzających się świadczeń niepieniężnych. Wspomnieć należy także o tym, że w zgodnie z ustawą o VAT wykonywanie niektórych usług uniemożliwia skorzystanie ze zwolnienia z podatku VAT. Przykładem mogą być usługi prawnicze czy w zakresie doradztwa. W przypadku doradztwa podatkowego możliwość skorzystania ze zwolnienia z VAT wymaga analizy faktycznie wykonywanych czynności. Zgodnie z interpretacją ogólną Ministra Finansów z dnia 9 kwietnia 2015 r. sygn.: PT3.8101.2.2015.AEW.16 czynności polegające na prowadzeniu ksiąg i ewidencji podatkowych w ramach czynności księgowy, czynności polegające na sporządzaniu deklaracji i zeznań podatkowych mają w znacznej mierze charakter techniczny, a nie prawny. Natomiast doradztwo podatkowe ma charakter prawny i obejmuje czynności polegające na udzielaniu porad z zakresu podatków czy też wskazywaniu sposobu postępowania w sprawie związanej z podatkami.
Interpretacja podatkowa dotycząca świadczeń niepieniężnych z KSH w kontekście podatku VAT i podatku dochodowego
Chcąc wykorzystać świadczenia niepieniężne jako sposób na wypłatę środków ze spółki z o. o. bez konieczności odprowadzenia od nich składki zdrowotnej, należy pamiętać o tym, że tego typu działania musi mieć uzasadnienie. W związku z tym istotne jest nie tylko to, by wynagrodzenie za świadczenia niepieniężne było wypłacane w rzeczywistości, ale również to, by usługi faktycznie były realizowane, a ich zakres odpowiadał potrzebom spółki, która działa w celu osiągnięcia przychodów. Świadczenia niepieniężne realizowane przez wspólnika powinny zatem przyczyniać się do osiągania przychodów lub służyć zabezpieczeniu ich źródła. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że nieprawidłowe wykorzystanie świadczeń niepieniężnych wynikających z art. 176 KSH może powodować negatywne konsekwencje prawno-skarbowe.
Chcąc ich uniknąć, warto uzyskać zatem interpretację podatkową dotyczącą świadczeń niepieniężnych, która może dotyczyć między innymi podatku VAT czy podatku dochodowego. Będzie ona stanowiła zabezpieczenie dla podatnika, który postępując zgodnie z jej treścią, zyskuje ochronę przed negatywnymi konsekwencjami działania według opisanych w niej mechanizmów.
Jak uzyskać indywidualną interpretację podatkową? Otóż należy w tym celu złożyć wniosek, który musi spełniać określone wymogi formalne. Konieczne jest także uiszczenie stosownej opłaty urzędowej, która wynosi 40 zł od każdego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, dla którego ma zostać wydana opinia dyrektora KIS. W praktyce chcąc uzyskać indywidualną interpretację, warto skorzystać z oferowanej przez nas pomocy w tym zakresie, ponieważ na potrzeby wniosku należy nie tylko dokładnie opisać dany stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe, ale również przedstawić własny sposób działania.
W ramach wydanej interpretacji dyrektor KIS potwierdzi jego zasadność lub zaneguje dany mechanizm, a opinia ta będzie stanowiła zabezpieczenie dla podatnika. W tym miejscu należy wspomnieć także o tym, że o ile indywidualna interpretacja podatkowa chroni podmiot, dla którego została wydana przed negatywnymi konsekwencjami przedstawionych w niej działań, to nie ma ona dla niego charakteru wiążącego. W związku z tym uzyskanie interpretacji nie oznacza, że podatnik musi postępować w zaproponowany przez siebie sposób.
Podsumowanie
Wykorzystanie powtarzających się świadczeń niepieniężnych wspólnika wobec spółki może być korzystnym sposobem wypłaty środków ze spółki z o.o., ponieważ nie podlegają one wówczas nie tylko składkom społecznym, ale również składce zdrowotnej. Istotne jest jednak to, by świadczenia niepieniężne były określone w umowie spółki i odpowiadały jej faktycznym potrzebom. Poza tym należy pamiętać o właściwym opodatkowaniu wynagrodzenia podatkiem dochodowym oraz podatkiem VAT, co może budzić wiele wątpliwości interpretacyjnych. Chcąc zabezpieczyć się przed błędami w rozliczeniach podatkowych, warto uzyskać zatem indywidualną interpretację podatkową, którą będzie stanowiła odpowiedź dyrektora KIS na przedstawiony problem.
Pytania i odpowiedzi
Nie. Spółka nie jest w tym przypadku płatnikiem podatku, co oznacza, że nie jest zobowiązana do pobrania od wypłacanej należności zaliczki na PIT i odprowadzenia jej do właściwego US. Zgodnie z art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma natomiast obowiązek wystawienia i przekazania informacji o dochodach (PIT-11) wspólnikowi oraz US właściwemu dla jego miejsca zamieszkania.
Zazwyczaj nie, co wynika z faktu, że ich wartość jest z reguły zbyt niska lub też nie są one świadczone w warunkach uznania ich za świadczenie przez podatnika podatku VAT. Chcąc mieć stuprocentową pewność, warto jednak uzyskać interpretację podatkową w tym zakresie, ponieważ będzie ona odpowiedzią na konkretną sytuację danego podmiotu.
Składając wniosek o jej wydanie, należy uiścić opłatę urzędową wynoszącą 40 zł. Co istotne, stawka ta jest naliczana dla każdego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, na które ma odpowiadać interpretacja. Dodatkowy koszt może stanowić wynagrodzenie pełnomocnika odpowiedzialnego za jej uzyskanie, które w praktyce uzależnione jest od stopnia złożoności sprawy i skomplikowania danej kwestii podatkowej.
Zaufali nam: