Kiedy można wszcząć egzekucję komorniczą?

Na samym początku warto wskazać, że egzekucja komornicza to ostatni etap odzyskiwania należności, w znacznej większości przypadków poprzedzony windykacją sądową. W większości przypadków oznacza zatem, że wierzyciel już przez co najmniej kilka, a w wielu przypadkach nawet kilkanaście miesięcy pozostaje bez zapłaconej należności.
Innymi słowy, windykację komorniczą można wszcząć, jeżeli wierzyciel posiada tytuł egzekucyjny opatrzony klauzulą wykonalności (który nazywany jest tytułem wykonawczym). Takim dokumentem może być na przykład:
-
orzeczenie sądu prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu, jak również ugoda zawarta przed sądem;
-
orzeczenie referendarza sądowego prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu;
-
inne orzeczenia, ugody i akty, które z mocy ustawy podlegają wykonaniu w drodze egzekucji sądowej;
-
akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej lub wydania rzeczy oznaczonych co do gatunku, ilościowo w akcie określonych, albo też wydania rzeczy indywidualnie oznaczonej, gdy w akcie wskazano termin wykonania obowiązku lub zdarzenie, od którego uzależnione jest wykonanie;
-
akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej do określonej wysokości, jak również termin, do którego wierzyciel może wystąpić o nadanie temu aktowi klauzuli wykonalności;
-
akt notarialny, w którym tzw. dłużnik rzeczowy poddał się egzekucji z obciążonego przedmiotu w celu zaspokojenia wierzytelności pieniężnej przysługującej zabezpieczonemu wierzycielowi.
Egzekucja komornicza nie jest jednak wszczynana automatycznie. Aby komornik dokonał zajęcia kont dłużnika konieczne jest złożenie ze strony wierzyciela stosownego wniosku. W przygotowaniu wniosku może wierzycielowi profesjonalny pełnomocnik- adwokat lub radca prawny. Z drugiej strony jeżeli chodzi o zakończenie egzekucji, to tutaj zazwyczaj dzieje się ono automatycznie, a szerzej ten aspekt opisujemy poniżej.
Ile trwa egzekucja komornicza?
Egzekucja komornicza musi być poprzedzona uzyskaniem tytułu wykonawczego, co oznacza, że zazwyczaj na tym etapie wierzyciel czeka już co najmniej kilka- kilkanaście miesięcy na zapłatę. Sam komorniczy etap odzyskiwania należności również może trwać nawet kilka lat. W teorii powinna zakończyć się spłatą należności, chociaż może skończyć się również umorzeniem. Zależy to przede wszystkim od konkretnego stanu faktycznego.
Koniec egzekucji może nastąpić po wyegzekwowaniu całości należności lub w przypadku braku odzyskania należności, może ona być umorzona z uwagi na tzw. bezskuteczność. Bezskuteczność egzekucji jest to stan, w którym oczywiste jest, że suma uzyskana z egzekucji nie pozwoli nawet na zaspokojenie kosztów egzekucyjnych.
Egzekucja zatem w praktyce trwa tyle, ile jest to konieczne do całkowitego odzyskania należności lub ustalenia, że postępowanie nie doprowadzi do zamierzonego skutku i tylko zwiększy dług. Jej czas determinowany jest zazwyczaj charakterem i rodzajem podejmowanych przez komornika czynności. Wierzyciel oczywiście może w tym zakresie wpływać na szybkość działań podejmowanych przez komornika czy nawet wnieść o umorzenie postępowania. Musi się jednak liczyć z tym, że w niektórych przypadkach wierzyciel, wnosząc o umorzenie postępowania, będzie musiał ponieść koszty komornicze.
Egzekucja komornicza a przedawnienie

Warto także przy tej okazji przypomnieć, że egzekucja komornicza może być nie tylko wszczynana w celu skutecznego wyegzekwowania należności od dłużnika, ale także, aby przerwać bieg terminu przedawnienia.
Zgodnie z art. 123 kodeksu cywilnego, bieg przedawnienia przerywa się przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw, lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia, lub zabezpieczenia roszczenia.
Innymi słowy, aby wierzyciel nie dopuścił do przedawnienia roszczenia (ważne, tytuł wykonawczy, czyli wyrok lub prawomocny nakaz zapłaty, też może się przedawnić!), musi cyklicznie wszczynać egzekucję komorniczą. Z tego względu warto wznawiać egzekucję komorniczą co kilka lat z co najmniej dwóch powodów.
Po pierwsze, sytuacja dłużnika może się zmienić. Może on zyskać majątek np. w drodze spadkobrania czy podjąć pracę etatową ze stałym wynagrodzeniem, z którego wierzyciel będzie się mógł zaspokoić. Tym samym wierzyciel ma szanse uzyskania zapłaty nawet po kilkukrotnym wznowieniu egzekucji komorniczej.
Po drugie, zaletą ponownego wszczęcia egzekucji jest przerwanie biegu terminu przedawnienia. Zgodnie z art. 124 kc., po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie ono na nowo. Przedawnienie wykonalności tytułu wykonawczego wynosi 6 lat, co do zasady zatem wierzyciel powinien co najmniej raz na sześć lat wznowić umorzoną egzekucję.
Podsumowanie
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, ile trwa egzekucja komornicza. W praktyce każdorazowo egzekucja może trwać nawet kilka lat, a w jej efekcie dochodzi do całkowitej spłaty roszczenia przez dłużnika bądź do umorzenia postępowania z uwagi na bezskuteczność. Jeżeli wierzyciel wszczyna regularnie co kilka lat egzekucję komorniczą, może ona w zasadzie być prowadzona do skutku- czyli do skutecznego odzyskania należności. Dotyczy to zarówno odzyskania należności od dłużnika, ale także od jego następców prawnych (np. spadkobierców).
Zaufali nam: