Kiedy komornik może prowadzić egzekucję z rachunku bankowego?

Komornik jako urzędnik państwowy działa zawsze na wniosek wierzyciela. Odpowiadając na pytanie zawarte w tej części, komornik będzie prowadził egzekucję z rachunku bankowego, jeżeli wierzyciel złoży wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej z rachunku bankowego i wniosek ten będzie poprawny pod kątem formalnym.
W celu prowadzenia egzekucji komorniczej, wierzyciel musi legitymować się tytułem wykonawczym. Tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny opatrzony w klauzulę wykonalności. Zazwyczaj rolę tytułu wykonawczego będzie pełnił prawomocny nakaz zapłaty czy prawomocny wyrok.
Jeżeli wniosek jest formalnie poprawny i zawiera wszystkie załączniki, komornik powinien podjąć wnioskowaną czynność niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku. Termin ten dotyczy nie tyle wysłania do dłużnika zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, ale przede wszystkim faktycznego zajęcia jego konta.
W przypadku zajęcia rachunku bankowego przez komornika, dłużnik nie będzie miał prawo korzystania z niego- czyli zwłaszcza wykonywania przelewów czy wybierania gotówki. Warto wskazać, że kluczowy tutaj często jest element zaskoczenia- zajęcie pustego rachunku bankowego nie przyniesie wierzycielowi żadnych korzyści.
Jakie rachunki bankowe może zająć komornik?
Komornik w celu egzekucji rachunków bankowych korzysta z systemu OGNIVO. System ten umożliwia komornikom sądowym szybką weryfikację, czy dłużnik posiada konto w polskim banku. Dzięki niemu komornik jest w stanie szybko zidentyfikować bank, w którym dłużnik posiada środki, i podjąć odpowiednie kroki w celu zajęcia rachunku bankowego oraz zgromadzonych na nim środków.
Warto wskazać, że wszystkie banki w Polsce, w tym banki spółdzielcze należą do systemu OGNIVO, zatem komornik będzie widział czy dłużnik ma w nich konto. W większości przypadków zatem, jeżeli posiada on środki pieniężne w którymkolwiek banku zarejestrowanym w Polsce, komornik będzie w stanie zająć dany rachunek bankowy oraz zgromadzone na nim środki.
Sytuacja nieco komplikuje się, jeżeli dłużnik ma rachunek w banku, który nie jest bankiem z siedzibą na terytorium Polski. Większość z tych banków nie ma w krajowym systemie, zatem komornik (przynajmniej w teorii) może nie mieć wiedzy o rachunku bankowym dłużnika z banku zagranicznego.
Nie oznacza to jednak, że kwoty zdeponowanej na takim rachunku w banku zagranicznym nie można zająć. Teoretycznie jest to możliwe, aczkolwiek wysoce wskazana jest tutaj aktywność wierzyciela we wskazywaniu adresu i danych banku, w którym zarejestrowano dane konto.
Czy egzekucja z rachunku bankowego jest skuteczna?

Egzekucja z rachunku bankowego zazwyczaj będzie skuteczna w kilku przypadkach.
Przede wszystkim egzekucja będzie skuteczna, jeżeli dłużnik będzie aktywny zawodowo, np. będzie ciągle prowadził działalność gospodarczą czy świadczył pracę zarobkową. W takim przypadku zajęcie rachunku bankowego może umożliwić wierzycielowi zaspokojenie, bowiem komornik będzie potrącał część (lub w niektórych przypadkach nawet całość) kwot, które na tenże rachunek bankowy wpływają.
Po drugie warto wiedzieć, że zajęcie rachunku bankowego często zastaje dłużników niespodzianie. Może okazać się, że dłużnik na danym rachunku ba zgromadzone oszczędności umożliwiające całkowite zaspokojenie wierzyciela- wówczas w zasadzie jednorazowo wierzyciel uzyska swoją należność.
Egzekucja z rachunku bankowego jest skuteczna, bowiem co do zasady jest szybka. W przypadku dłużników będących przedsiębiorcami blokada konta bankowego może w zasadzie paraliżować bieżącą działalność operacyjną. W takim przypadku zazwyczaj środki na zaspokojenie wierzyciela znajdują się bardzo szybko.
Podsumowanie
Zajęcie rachunku bankowego to chyba pierwsza i najbardziej typowa czynność podejmowana w toku postępowania egzekucyjnego. Nie oznacza to jednak, że jest to czynność nieskuteczna. Wręcz przeciwnie, w wielu przypadkach zajęcie konta bankowego dłużnika doprowadza do szybkiej spłaty. Warto w tym kontekście pamiętać o kilku kwestiach szczególnych, m.in. o tym, że komornik jest w stanie zająć większość kont w bankach krajowych, aczkolwiek nie będzie w stanie tak szybko zająć konta w banku zagranicznym. Z tego względu warto rozważyć egzekucję także z innych składników majątku dłużnika. Jeżeli ta kwestia budzi Państwa wątpliwości, zachęcamy do kontaktu z zespołem kancelarii.

Zaufali nam: