Czym jest egzekucja z nieruchomości

Egzekucja z nieruchomości jest to proces, w efekcie którego nieruchomość należąca do dłużnika zostaje sprzedana w drodze licytacji komorniczej na rzecz osoby trzeciej. Docelowo środki uzyskane w tym trybie są przekazywane wierzycielom w odpowiedniej kolejności.
Co to jest nieruchomość? Zgodnie z kodeksem cywilnym, nieruchomość jest to część powierzchni ziemskiej stanowiąca odrębny przedmiot własności (grunt), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.
Warto jednak wskazać, że jest to procedura, która ma swoje etapy – jak każdy proces cywilny.
Wskutek wniosku wierzyciela o wszczęcie egzekucji z nieruchomości wymienionej we wniosku komornik wzywa dłużnika, aby zapłacił dług w ciągu 2 tygodni pod rygorem przystąpienia do opisu i oszacowania.
Następnie komornik dokonuje opisu i oszacowania, zazwyczaj posiłkując się opinią zewnętrznego biegłego. Wydanie postanowienia o zakończeniu opisu i oszacowania w praktyce określa cenę, za jaką nieruchomość zostanie wystawiona na pierwszej licytacji.
Następnie komornik ustala termin pierwszej licytacji. Jeżeli dojdzie ona do skutku i zostanie wyłoniony kupiec, komornik udzieli przybicia, a następnie sąd przysądzi własność nowemu nabywcy. Po tych czynnościach wierzyciel może się spodziewać odzyskania należności.
Oczywiście na prawie każdym z tych etapów dłużnik może zaskarżać czynności komornicze, co w wielu przypadkach znacząco wydłuża cały proces egzekucji z nieruchomości.
Kiedy można wszcząć egzekucję z nieruchomości?
Co do zasady egzekucję z nieruchomości można wszcząć w prawie każdym przypadku, aczkolwiek kodeks postępowania cywilnego zawiera kilka ograniczeń. Oczywiście dłużnik musi być właścicielem nieruchomości.
Może się to wydawać oczywiste, przy czym w wielu przypadkach nieruchomość może nie być faktycznie własnością dłużnika – tylko np. jego rodziców czy małżonka. Egzekucji z nieruchomości nie będą podlegały także ograniczone prawa rzeczowe- takie jak np. dożywocie czy spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu.
W tym kontekście warto zwrócić uwagę na brzmienie art. 952(1) kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, wierzyciel jest uprawniony do złożenia wniosku, o przeprowadzenie egzekucji z nieruchomości zamieszkanej przez dłużnika, jeżeli wysokość egzekwowanej należności głównej stanowi co najmniej równowartość jednej dwudziestej części sumy oszacowania. W założeniu ten przepis ma zapobiegać sytuacjom, w których
Innymi słowy, warto sprawdzić, czy wysokość wierzytelności upoważnia Cię jako wierzyciela do licytacji nieruchomości dłużnika.
Ile trwa egzekucja z nieruchomości?

Egzekucja z nieruchomości to nie jest proces, który zakończy się szybko. Zazwyczaj sam opis i oszacowanie nieruchomości zajmuje kilka miesięcy. Ponadto, wierzyciel musi wziąć pod uwagę trudności w zbyciu nieruchomości na licytacji komorniczej (mniej nabywców). W wielu przypadkach kupca nie udaje się wyłonić na pierwszej licytacji.
Z tego względu jeżeli planujesz wszczynać egzekucję komorniczą z nieruchomości, musisz wiedzieć, że jest to proces mogący trwać nawet kilkanaście miesięcy. Jest to o tyle istotne, że jako wierzyciel musisz tymczasowo ponieść koszt egzekucji z nieruchomości (między innymi opłacić zaliczki).
Czy egzekucja z nieruchomości jest skuteczna?
Nie można jednak zapominać że wierzyciel może napotkać listę przeszkody natury prawnej podczas prowadzenia egzekucji z nieruchomości. jedno z nich może być chociażby uporczywe przedłużania nieruchomości przez dłużnika, zaskarżanie każdej czynności czy zniechęcanie potencjalnych kupujących.
Z tego względu dobrze jest zaplanować dokładnie proces prowadzenia egzekucji z nieruchomości. Nasi eksperci pomagają wierzycielom odzyskiwać należności w ten sposób. Jeżeli twój dłużnik ma nieruchomość i nie potrafisz w inny sposób odzyskać swojej należności, skontaktuj się z nami, przeanalizujemy wszystkie możliwości prawne.
Powyżej wspomnieliśmy o kilku wadach egzekucji z nieruchomości. Z drugiej strony jednak nasza praktyka pokazuje, że w znacznej większości przypadków egzekucja z nieruchomości jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów odzyskiwania należności od dłużnika.
Podsumowanie

W wielu przypadkach egzekucja jest nieruchomości to ostateczność. Niemniej jednak jeżeli dłużnik nie spłaca należności z bieżących zarobków czy innych źródeł przychodów, wierzyciele często zostają bez wyjścia. Jako wierzyciel powinieneś znać swoje prawa w tym zakresie, jeżeli chodzi o egzekucję z nieruchomości. Jest to bowiem względnie pewne rozwiązanie egzekucyjne i często jedyny sposób na odzyskanie środków od dłużnika.
Zaufali nam: