Czym jest egzekucja komornicza

Egzekucja komornicza, tak jak wspomnieliśmy już powyżej, to postępowanie mające na celu odzyskanie należności wierzyciela przy wsparciu komornika.
Komornik sądowy jest to funkcjonariusz publiczny, który działa przy sądzie rejonowym i odpowiada za egzekwowanie wyroków sądowych i innych prawomocnych orzeczeń. Na podstawie tytułu wykonawczego podejmuje działania mające na celu zaspokojenie roszczeń wierzyciela.
Warto wskazać, że komornik nie ma możliwości kwestionowania zasadności wyroku, a jego zadaniem jest jedynie jego wykonanie, zazwyczaj poprzez zajmowanie majątku dłużnika i ewentualnie jego sprzedaż. Tak naprawdę więc złożenie wniosku w znacznej większości przypadków jest tylko formalnością. Nie oznacza to jednak, że odzyskanie środków jest jedynie formalnością, bowiem na etapie składania wniosku nie jest pewne, czy dłużnik jest wypłacalny.
Innymi słowy, egzekucja komornicza to postępowanie prowadzone w trybie kodeksu postępowania cywilnego, którego celem jest odzyskanie od dłużnika, za pomocą komornika całości należności objętej konkretnym wyrokiem sądowym czy innym tytułem wykonawczym.
Jaki jest przebieg egzekucji komorniczej?
Egzekucja komornicza to proces, który ma określony przebieg. Poniżej przedstawimy najważniejsze jego etapy.
Przede wszystkim wszczęcie procesu następuje na wniosek wierzyciela. Kwestie formalne wniosku opisujemy poniżej. Po złożeniu kompletnego z formalnego punktu widzenia wniosku o wszczęcie egzekucji komorniczej, komornik wystosowuje do dłużnika pismo informujące o rozpoczęciu egzekucji. Równocześnie jednak może już podjąć pewne czynności, takie jak blokada rachunku bankowego dłużnika.
Dokładny zakres egzekucji komorniczej zależy przede wszystkim od wniosku wierzyciela. To, czy wierzyciel poprzestanie na zajęciu rachunku bankowego, czy także przystąpi do licytacji nieruchomości dłużnika zależy w uproszczeniu od tego, czy wierzyciel zgłosił chęć takiego trybu egzekucji we wniosku.
Co jest potrzebne do wszczęcia egzekucji komorniczej?

Tak jak wspomnieliśmy, do wszczęcia egzekucji komorniczej potrzebny jest wniosek. Wniosek o przeprowadzenie egzekucji musi spełniać wymagania formalne pisma procesowego, zgodnie z art. 126 kpc, a dodatkowo zawierać precyzyjne oznaczenie świadczenia, które ma być wyegzekwowane, oraz sposób egzekucji, zgodnie z art. 797 kpc.
Wierzytelność, której dochodzi wierzyciel, musi być dokładnie określona. W przypadku świadczeń pieniężnych należy wskazać kwotę główną oraz dodatkowe należności, takie jak odsetki, koszty procesu, czy poprzednich egzekucji. Przy odsetkach za zwłokę trzeba określić ich wysokość i datę początkową naliczania. Wierzyciel może domagać się egzekucji całości lub części świadczenia wynikającego z tytułu wykonawczego.
Zgodnie z art. 799 § 1 kpc, wierzyciel ma prawo w jednym wniosku wskazać różne sposoby egzekucji przeciwko temu samemu dłużnikowi, które są określone w kodeksie postępowania cywilnego. Są to w szczególności:
-
egzekucja z nieruchomości,
-
egzekucja wierzytelności przysługujących dłużnikowi,
-
egzekucja z wynagrodzenia za pracę
-
egzekucja z ruchomości (np. pojazdu).
Pomoc pełnomocnika przy egzekucji komorniczej
Mogłoby się wydawać, że wsparcie profesjonalnego pełnomocnika na etapie egzekucji komorniczej jest zbędne. Nie jest to jednak prawda, a za uzyskaniem pomocy prawnej również na tym etapie odzyskiwania należności przemawiają co najmniej dwa argumenty.
Po pierwsze, dobrze sporządzony wniosek egzekucyjny zwiększa Twoje szanse na szybkie odzyskanie należności. Na tym etapie ostatnie czego oczekujesz to konieczność uzupełniania wniosku i opóźnienia w rozpoczynaniu tego trybu windykacji. Wsparcie radcy prawnego zdecydowanie może tutaj się okazać pomocne.
Po drugie, nad egzekucją komorniczą również warto mieć nadzór jako wierzyciel. Mając określone informacje o dłużniku, możesz wskazać komornikowi potencjalnie najefektywniejsze metody odzyskania należności. Jako wierzyciel możesz na przykład wskazywać składniki majątku, które mogą być ukrywane przez dłużnika.
Podsumowanie

Egzekucja komornicza to ostatni etap sądowego odzyskiwania należności. W praktyce również tutaj wierzyciel może napotkać wiele trudności, zatem nie warto ryzykować samodzielnego sprawowania nadzoru nad jej przebiegiem. Nasi eksperci mogą pomóc Ci w sprawnym jej przeprowadzeniu, zatem jeżeli masz w tym zakresie wątpliwości czy problemy, skontaktuj się z nami za pomocą formularza.
Zaufali nam: