10 FORM POMOCY, CZYLI NOWE I ODŚWIEŻENIE STAREGO
Nowy program nad którym rząd obecnie przewiduje 10 konkretnych form pomocy:
- Po pierwsze mali i średni przedsiębiorcy z branż najbardziej dotkniętych przez restrykcje mogą liczyć na dofinansowanie kosztów stałych w wysokości do 70%niepokrytych przychodami kosztów stałych w ramach Tarczy Finansowej PFR. By otrzymać dostęp do tych środków będą musieli wykazać spadek przychodów o 30% względem tego samego okresu w 2019 roku oraz, że są objęci restrykcjami sanitarnymi.
- Po drugie ci sami przedsiębiorcy mogą liczyć na umorzenie subwencji z PFR. Tutaj warunkiem jest wykazanie skumulowanego spadku przychodów o 30% w okresie od marca 2020 do marca 2021. Ponownie rozwiązanie kierowane jest do branż objętych restrykcjami sanitarnymi.
- Po trzecie wydłużono program Tarczy Finansowej dla Dużych Firm do 31.03.2021 dla wniosków i 31.06.2020 dla wypłat. Ponadto zmianie ulegną zasady liczenia szkody z powodu wystąpienia pandemii w pożyczkach preferencyjnych z obecnego okresu od marca do sierpnia 2020 na okres marzec 2020 do marzec 2021, tak by pasowały do pierwotnego kształtu programu.
- Po czwarte przedłużeniu ulegną gwarancje deminimis dla małych i średnich przedsiębiorców oraz gwarancje płynnościowe dla dużych firm. Ponadto rząd planuje skonsultować z Komisją Europejską wprowadzenie możliwości dopłat na pokrycie rat dla pożyczek. które mają być przyznawane na okres 6 lat dla branż dotkniętych przez restrykcje. Tu rozwiązanie kierowane jest do wszystkich branż.
- Po piąte kontynuowana będzie pomoc w utrzymaniu miejsc pracy w postaci dopłat z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Przybierze ona formę świadczenia postojowego i obniżonego wymiaru czasu pracy. Będzie dostępna dla wszystkich branż na wzór zasad z marca i kwietnia 2020 r.
- Po szóste przedłużeniu ulegnie wypłata postojowego na miesiąc listopad dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi.
- Po siódme, branże dotknięte przez restrykcje sanitarne zostaną zwolnione ze składek ZUS przynajmniej za listopad, jednak tu rząd deklaruje, że pomoc może ulec przedłużeniu na kolejne miesiące zgodnie z panującą sytuacja epidemiologiczną.Warunkiem uzyskania zwolnienia z ZUS w listopadzie 2020 roku jest wykazanie spadku przychodów o przynajmniej 40% w stosunku przychodu uzyskanego w listopadzie 2019 roku.Tym niemniej uprawnieni za obecny okres będą musieli złożyć wniosek wraz z oświadczeniami do ZUS nie później niż do 31 stycznia 2021 r.
- Po ósme zwiększono kwotę dotacji z sześcio do ośmiokrotności średniego wynagrodzenia i rozszerzono możliwość uzyskania dofinansowania na inne podmioty. Oznacza to, że będzie je można uzyskać na nową działalność oraz na zmianę zakresu aktualnej. Tę formę wsparcia finansować będzie PUP i będzie przeznaczona dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi.
- Po dziewiąte, ARP dofinansuje koszty restrukturyzacji przedsiębiorstw.
- I w końcu po dziesiąte, ARP pomoże branży transportowej w pokrywaniu kosztów leasingu.
OPRÓCZ TEGO W PROJEKCIE ZNAJDZIEMY KILKA POMNIEJSZYCH ZMIAN TAKICH JAK:
- Zawieszenie opłaty targowej,
- “Małą dotację” w wysokości 5.000 zł,jeżeli dochody danego przedsiębiorcy spadły o 40% w relacji miesięcy październik lub listopad 2020 r. do tych samych miesięcy 2019 roku.
- Przesunięcie o pół roku zapłaty zaliczek od wypłaconego wynagrodzenia pracowników za miesiące X, XI i XII 2020 r.
- Umożliwienie przedsiębiorstwom, które dopiero teraz odczuły pogorszenie sytuacji finansowej, że będą mogły skorzystać z dofinansowania do wynagrodzeń, mikropożyczek i świadczenia postojowego. Będą miały na to czas aż do 30 czerwca 2021 r.
- Od 9 listopada przywrócono tzw. dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Ze względu na zamknięcie wszystkich klas szkół podstawowych, ZUS wypłaca zasiłki opiekuńcze rodzicom sprawującym opiekę nad dziećmi pozostającymi w domach. Zasiłek taki może jednak uzyskać też osoba prowadząca działalność gospodarczą. Przypomnijmy, że przedsiębiorca opiekujący się dzieckiem ma prawo nie tylko do wypłaty zasiłku, lecz również do obniżenia składek ZUS za okres sprawowania opieki nad dzieckiem.
- W ramach pomocy finansowej ze względu na pandemię Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomił kolejną edycję tzw. pożyczki płynnościowej. Jest ona skierowana jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Każda firma może otrzymać nawet 15 mln zł nieoprocentowanej pożyczki. Rozwiązanie to skierowane jest do wszystkich branż.
OCENA ROZWIĄZAŃ
Jednak kluczową wadą tych rozwiązań jest ich naszpikowanie obostrzeniami, co nie miało miejsca w poprzednich wersjach tarczy. Kluczowym jest ograniczenie pomocy w oparciu o PKD. W wyniku tego posunięcia pomoc przede wszystkim otrzyma branża gastronomiczna, rozrywkowa, dbająca o zdrowie fizyczne oraz sprzedaży detalicznej, co wykluczy wiele podmiotów spoza tych branż. Pomocy nie otrzymają nowozałożone przedsiębiorstwa bo nie będą w stanie wykazać spadku dochodów.
Jak mogliśmy zaobserwować rząd pracuje nad dość sporą ilością zmian i pakietów pomocowych. Niemniej są one teraz o wiele bardziej ograniczone, więc jest duża szansa na to, że sporo przedsiębiorców nie będzie w stanie z nich skorzystać, co negatywnie odbije się na stanie polskiej gospodarki. Pozostaje jedynie czekać na finalną wersję nowelizacji.
Pytania i odpowiedzi
Ustawodawca oprócz ogólnych rozwiązań wspierających przedsiębiorców, przygotował także dedykowane rozwiązania dla branży transportowej- m.in. wsparcie w pokrywaniu kosztów leasingu czy dofinansowanie do restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Te rozwiązania zdecydowanie będą miały wpływ na sytuację w branży i być może uchronią wielu przedsiębiorców przed upadłością.
W przypadku przedsiębiorców zatrudniających pracowników tarcza również przewiduje dedykowane rodzaje wsparcia. Pracodawcy mogą liczyć przede wszystkim na zwolnienia ze składek ZUS w przypadku spadku obrotów czy na wypłatę świadczeń z FGŚP.
Wskazać należy, że dla wielu przedsiębiorców rozwiązania przewidziane w tarczy 2.0 mogą wydawać się bardzo korzystne. Nie można jednak zapominać, że udzielenie wsparcia (w tym umorzeń i subwencji) zależy od spełnienia określonych warunków. Brak spełnienia tychże może doprowadzić do wydania decyzji nakazującej zwrot pomocy wraz z odsetkami.