Na czym polega umowa darowizny?
Umowa darowizny to rodzaj umowy nazwanej uregulowanej przepisami kodeksu cywilnego. Stosownie do brzmienia art. 888 k.c. przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Co do zasady dla zachowania ważności przez umowę darowizny niezbędne jest zachowanie formy aktu notarialnego, chyba że przyrzeczone świadczenie zostało spełnione, o co w małżeństwie zwykle nietrudno. Istotą darowizny jest to, że w zamian za otrzymanie określonego składnika lub prawa, obdarowany nie staje się zobowiązany do świadczenia wzajemnego.
Należy jednak zwrócić uwagę, że zachowanie formy szczególnej jest wymagane, jeżeli wynika to z obowiązujących przepisów. Dla nieruchomości będzie to akt notarialny. Z kolei dla przeniesienia własności przedsiębiorstwa lub udziałów w spółce z o.o. wymagana jest forma pisemna z podpisem notarialnie poświadczonym.
Ustrój majątkowy między małżonkami a darowizna. Co warto wiedzieć?
Przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przewidują dwa podstawowe rodzaje ustrojów majątkowych między małżonkami. Podstawowym rozwiązaniem jest ustawowa wspólność majątkowa, kiedy w małżeństwie wyróżnia się trzy sfery majątkowe – dwie sfery majątku osobistego (po jednej dla każdego z małżonków) oraz majątek wspólny. Wariantami wspólności ustawowej jest wspólność umowna zawężona i rozszerzona.
Drugim modelem jest rozdzielność, gdzie nie występuje majątek wspólny, a jedynie dwa majątki osobiste. Szczególnym wariantem rozdzielności jest rozdzielność z wyrównaniem dorobków. Ustroje umowne (wspólność o zmodyfikowanym zakresie oraz rozdzielność) mogą być wybrane w dowolnym momencie, ale wymagają zawarcia kontraktu w formie aktu notarialnego dla podziału majątku wspólnego i majątku osobistego małżonka przedmiotem wchodzącym do majątku osobistego jednego małżonka.
Ustrój majątkowy wpływa nie tylko na prawa i obowiązki każdego z małżonków względem majątku (majątków), ale także na konieczność uzyskania zgody dla dokonania darowizny. Przyjrzyjmy się, jak funkcjonuje wspólność i rozdzielność w kontekście zawarcia umowy darowizny.
Wspólność majątkowa a darowizna
W przypadku wspólności majątkowej można rozróżnić trzy sytuacje:
- darowizna jest dokonywana z majątku osobistego jednego z małżonków do majątku osobistego drugiego małżonka;
- darowizna dokonana z majątku wspólnego do majątku osobistego;
- darowizna dokonana z majątku osobistego do majątku wspólnego.
Aby móc przeanalizować powyższe sytuacje, należy najpierw odpowiedzieć na pytanie, co dokładnie wchodzi w skład majątku osobistego. Jest to o tyle istotne, że majątkiem osobistym każdy z małżonków może dysponować samodzielnie, zaś wszystkie składniki majątku, które nie należą do majątku osobistego, z mocy prawa trafiają do majątku wspólnego. Zgodnie z art. 33 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego do majątku osobistego każdego z małżonków należą:
- przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności majątkowej;
- przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca postanowił inaczej (np. dokonał darowizn na rzecz obojga małżonków);
- prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegające odrębnym przepisom (np. wkład do spółki cywilnej lub wiązka praw wynikająca z członkostwa w spółce osobowej);
- przedmioty majątkowe służące do zaspokajania potrzeb osobistych wyłącznie jednego z małżonków;
- prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać wyłącznie jednej osobie (np. prawo pierwokupu lub odkupu, użytkowanie, służebność osobista);
- przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia; albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę (za wyjątkiem renty z tytułu niezdolności do pracy zarobkowej, z powodu zwiększenia się potrzeb danej osoby lub zmniejszenia się jej widoków na przyszłość – to świadczenie wchodzi do majątku wspólnego);
- wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków;
- przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków;
- prawa twórcze (np. autorskie i pokrewne, prawa własności przemysłowej);
- przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej (celem tzw. surogacji jest zachowanie wartości majątku pomimo zmiany w nim poszczególnych składników, vide: uchwała Sądu Najwyższego z dnia 19 października 2018 r., sygn. III CZP 45/18).
Darowizna z majątku osobistego do majątku osobistego
Darowizna z majątku osobistego jednego z małżonków do majątku osobistego drugiego współmałżonka jest całkowicie dopuszczalna. Jej przedmiotem może być prawo lub rzecz należąca do jednej, lub większej liczby spośród wymienionych wyżej kategorii.
Darowizna z majątku wspólnego do majątku osobistego
Jeśli chodzi o darowiznę z majątku wspólnego do majątku osobistego, w doktrynie można spotkać się z dwoma stanowiskami. Część przedstawicieli piśmiennictwa wskazuje, że takie przesunięcie majątkowe jest dopuszczalne. Jako jego podstawę można odwołać się do art. 36 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Istotne znaczenie ma także uchwała Sądu Najwyższego z dnia 10 kwietnia 1991 r., sygn. III CZP 76/90, gdzie wprost wskazano na taką możliwość. Można również spotkać się ze stanowiskiem, że takie działanie byłoby równoznaczne z podziałem wspólnego majątku przed ustaniem wspólności co, zgodnie z art. 35 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jest niedopuszczalne.
Darowizna z majątku osobistego do majątku wspólnego
W przypadku przeniesienia własności rzeczy lub prawa z majątku osobistego do majątku wspólnego małżonków w istocie dochodzi do poczynienia nakładu na majątek wspólny. Wynika to z art. 341 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Stanowi on, że każdy z małżonków jest uprawniony do współposiadania rzeczy stanowiących majątek wspólny oraz do korzystania z nich w takim zakresie, jaki da się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez drugiego małżonka. Takie nakłady będą podlegały rozliczeniu w postępowaniu o podział majątku w razie ustania wspólności majątkowej.
Darowizna między małżonkami przy rozdzielności majątkowej
W przypadku rozdzielności majątkowej darowizna między małżonkami jest znacznie prostsza. Wynika to z faktu, że w tym przypadku nie pojawia się majątek wspólny, a wyłącznie dwa majątki osobiste, do którego trafiają ułamkowe części rzeczy lub praw nabytych przez małżonków. Jeśli więc znajdujące się w rozdzielności małżeństwo zakupiło działkę, każdy z małżonków nabywa udział w wysokości ½ wartości nieruchomości.
Darowizn przy ustroju rozdzielności można dokonywać swobodnie, ponieważ przedmiotem umowy jest wyodrębniony udział, który przechodzi do sfery majątkowej drugiej strony umowy.
Darowizna z majątku wspólnego bez zgody małżonka
W kontekście darowizny warto przyjrzeć się też sytuacji, kiedy jeden z małżonków planuje przekazać bezpłatnie element wchodzący w skład majątku wspólnego osobie trzeciej. Co do zasady w takiej sytuacji przepisy przewidują możliwość wyrażenia sprzeciwu wobec darowizny za wyjątkiem sytuacji, kiedy wymagana jest zgoda na zawarcie umowy darowizny. Zgodnie z art. 37 §1 pkt 4 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zgoda drugiego małżonka jest potrzebna do dokonania darowizny z majątku wspólnego, z wyjątkiem drobnych darowizn zwyczajowo przyjętych.
Zgoda na dokonanie czynności prawnej może być wyrażona zarówno uprzednio, jak i następczo, po jej wykonaniu. Aby nie przedłużać stanu niepewności prawnej, ustawodawca dopuszcza możliwość wyznaczenia przez małżonka, który chce dokonać danej czynności terminu, w jakim współmałżonek powinien wyrazić zgodę. Bezskuteczny upływ takiego terminu jest równoznaczny z brakiem sprzeciwu.
Brak zgody współmałżonka na dokonanie darowizny
Co zrobić w sytuacji, kiedy współmałżonek celowo odmawia wyrażenia zgody na czynność prawną lub porozumienie się z nim powoduje istotne trudności? W takiej sytuacji osoba, która planuje dokonać czynności prawnej, ma prawo zwrócić się do sądu rodzinnego o wydanie zezwolenia na dokonanie spornej czynności. Sąd analizując okoliczności sprawy, ma obowiązek ocenić, czy wyrażenie zgody nie naruszy dobra rodziny.
Warto w tym miejscu wskazać na wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 kwietnia 2019 r., sygn. III CSK 146/17. W powołanym orzeczeniu Sąd Najwyższy przyznał rację powódce, która domagała się stwierdzenia nieważności zawartej przez pozwanego umowy darowizny udziałów w spółce z o.o. wskazując na brak zgody na zawarcie takiej umowy, a także brak następczej akceptacji czynności prawnej.
Opodatkowanie darowizny między małżonkami podatkiem od spadków i darowizn
Darowizna dokonywana między małżonkami traktowana jest przez ustawodawcę w sposób preferencyjny. Stosownie do art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez:
- małżonka;
- wstępnych;
- zstępnych;
- pasierba;
- rodzeństwo;
- ojczyma;
- macochę.
Dla zwolnienia nie ma znaczenia ustrój majątkowy między małżonkami. Może być to więc zarówno wspólność majątkowa, jak i rozdzielność. Warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest zgłoszenie nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Co do zasady będzie to chwila:
- złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego;
- przekazania darowizny obdarowanemu w razie zawarcia umowy darowizny bez aktu notarialnego.
W przypadku, gdy umowa została zawarta przed notariuszem, adnotacja o zwolnieniu zostanie zamieszczona w treści aktu notarialnego. W przeciwnym razie obdarowany musi złożyć w urzędzie skarbowym formularz SD-Z2.
Drugim warunkiem, który decyduje o zwolnieniu z opodatkowania i dotyczy wyłącznie sytuacji, kiedy przedmiotem darowizny są środki pieniężne, jest udokumentowanie przesunięcia majątkowego (np. dowodem przekazania kwoty na rachunek płatniczy nabywcy darowizny albo potwierdzeniem przekazu pocztowego).
Kiedy darowizna między małżonkami podlega opodatkowaniu?
Obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn przy darowiźnie między małżonkami pojawi się, jeżeli obdarowany nie dochowa warunków niezbędnych dla zwolnienia. W takiej sytuacji, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców należących do I grupy podatkowej. Jeżeli wartość darowizny przekracza 36 120 zł, pojawia się potrzeba zapłaty podatku, którego wysokość jest uzależniona od wartości przedmiotów lub praw wchodzących w skład darowizny:
- do kwoty 11 833 zł podatek wynosi 3%;
- od kwoty 11 833 zł do kwoty 23 665 zł podatek wynosi 355 zł i 5% od nadwyżki ponad 11 833 zł;
- od kwoty 23 665 zł podatek wynosi 946, 60 zł i 7% nadwyżki ponad 23 665 zł.
Czy darowizna między małżonkami jest opodatkowana PCC?
W jednej z niedawnych interpretacji (vide: interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 7 lutego 2023 r., sygn. 0111-KDIB2-2.4014.313.2022.2.MZ) Dyrektor Krajowej Izby Skarbowej rozstrzygnął, że zawarcie umowy darowizny między małżonkami nie prowadzi do powstania obowiązku na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych. Warunkiem zwolnienia jest to, aby wraz z przejściem darowizny na obdarowanego nie przeszły długi, ciężary, ani zobowiązania związane z daną rzeczą lub prawem.
Czy darowizna między małżonkami może służyć jako ukrycie majątku przed wierzycielem?
Omawiając darowiznę między małżonkami warto też przyjrzeć się, czy taka umowa może służyć do ucieczki przed długami w przypadku rozdzielności majątkowej. Przykładem takiego działanie jest darowizna udziału w nieruchomości wspólnej na rzecz współmałżonka w celu wykazania braku majątku wystarczającego dla spłaty wierzycieli.
W opisanej sytuacji zastosowanie znajdzie regulacja tzw. skargi pauliańskiej z kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 527 k.c. wierzyciel może żądać za uznanie względem niego za bezskuteczną czynności prawnej, jeżeli zostaną łącznie spełnione następujące przesłanki:
- osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową;
- dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli;
- osoba trzecia wiedziała o szkodzie wierzycieli lub przy dołożeniu należytej staranności mogła się dowiedzieć.
W przypadku, kiedy dłużnik i osoba trzecia pozostawały ze sobą w bliskich stosunkach, pojawia się domniemanie, że osoba trzecia wiedziała, że czynność prawna jest dokonywana z pokrzywdzeniem wierzycieli. Należy też zaznaczyć, że w przypadku, kiedy osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową bezpłatnie (np. wskutek darowizny), wierzyciel może żądać bezskuteczności czynności nawet wtedy, gdy osoba trzecia nie wiedziała i przy dołożeniu należytej staranności nie mogła się dowiedzieć o pokrzywdzeniu wierzycieli.
W praktyce przekazanie współmałżonkowi określonych składników majątkowych w celu obniżenia swojej „wypłacalności” nie przyniesie oczekiwanego rezultatu.
Darowizna między małżonkami może okazać się dobrym rozwiązaniem, aby uniknąć konieczności płacenia podatku. Należy jednak uważać, czy taka czynność nie zostanie zakwestionowana przez wierzycieli przed sądem jako naruszająca ich interes. Kancelaria Prawna RPMS oferuje kompleksowe wsparcie prawne oraz konsultacje w zakresie prawa rodzinnego. Przeanalizujemy stan faktyczny, kwestie opodatkowania oraz pomożemy skonstruować umowę darowizny między małżonkami tak, aby czyniła zadość oczekiwaniom darczyńcy i obdarowanego.Pytania i odpowiedzi
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn. Niezależnie więc od wartości darowizn, jej przedmiotu oraz ustroju majątkowego między małżonkami darowizna nie podlega opodatkowaniu podatkiem PIT.
Zawarcie małżeńskiej umowy majątkowej ma wyłącznie charakter organizacyjny i ma na celu regulację stosunków prawno-majątkowych między współmałżonkami. Nie może zostać zrównane ze zbyciem (nabyciem) składnika majątkowego i nie stanowi nabycia nieruchomości w rozumieniu ustawy o PIT. Analogicznie należy rozumieć zawarcie umowy darowizny z majątku osobistego do majątku wspólnego (vide: interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 20 sierpnia 2020 r., sygn. 0115-KDIT3.4011.444.2020.1.KR).
Zaufali nam: