Czym jest weksel?
W obrocie prawnym może funkcjonować kilka rodzajów weksli- jednym z nich jest weksel własny, tzw. sola weksel, który jest najpopularniejszym sposobem zabezpieczania należności. Sola weksel to rodzaj papieru wartościowego, w którym wystawca zobowiązuje się bezwarunkowo zapłatę sumy wekslowej odbiorcy.
Weksel w praktyce stosowany jest w celu zabezpieczenia należności. Zabezpieczenie danej umowy wekslem daje wierzycielowi większe prawdopodobieństwo odzyskania należności.
Zobacz również: Zabezpieczenie roszczeń o zapłatę w sprawach gospodarczych, czyli jak szybciej odzyskać dług
Jak prawidłowo sporządzić weksel?
Weksel to dokument, który zgodnie z ustawą powinien być sporządzony w formie pisemnej oraz zawierać określone elementy. Są to:
- nazwa „weksel” w samym tekście dokumentu, w języku, w jakim go wystawiono,
- przyrzeczenie bezwarunkowe zapłacenia oznaczonej sumy pieniężnej,
- oznaczenie terminu płatności,
- oznaczenie miejsca płatności,
- nazwisko osoby, na której rzecz lub na której zlecenie zapłata ma być dokonana,
- oznaczenie daty i miejsca wystawienia weksla,
- podpis wystawcy weksla.
Warto wskazać, że braki formalne na wekslu mogą stanowić o jego bezskuteczności, a tym samym Wierzyciel będzie pozbawiony wszystkich korzyści, jakie płyną z zabezpieczenia wekslowego.
Zobacz również: Przewłaszczenie na zabezpieczenie
Jakie płyną korzyści z weksla?
Wekslem jest dodatkowym zabezpieczeniem należności, a w przypadku braku zapłaty pozycja wierzyciela jest bardziej uprzywilejowana i może on prowadzić co do zasady skuteczniejszą windykacji.
W praktyce, oprócz innych funkcji weksla (np. funkcji obiegowej, kredytowej czy płatniczej), najpowszechniejszą korzyścią płynącą z weksla jest możliwość skierowania sprawy do wydania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym z weksla.
Taki nakaz zapłaty ma kilka zalet. Przede wszystkim zaraz po wydaniu jest tytułem zabezpieczenia, dzięki czemu wierzyciel od razu może skierować sprawę do komornika celem zabezpieczenia roszczenia. Ponadto, wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym wiąże się z koniecznością wniesienia opłaty przez pozwanego, dzięki czemu sprawy znacznie szybciej zyskują prawomocność już na etapie nakazu zapłaty.
Zobacz również: Windykacja należności z faktur
Czy można samemu przygotować weksel?
Prawo wekslowe to bardzo skomplikowana dziedzina prawa, a sporządzenie skutecznego weksla bez wsparcia profesjonalnego pełnomocnika może być bardzo trudnym zadaniem. Nie ulega wątpliwości, że największą zaletą weksla jest możliwość sprawniejszej windykacji, niemniej jednak jeżeli weksel będzie zawierał wady, sąd może skierować sprawę do zwykłego postępowania upominawczego. W takim przypadku wierzyciel nie będzie mógł skorzystać z żadnego z benefitów weksla.
Z tego powodu wysoce wskazane jest skorzystanie ze wsparcia prawnego przy zabezpieczaniu wierzytelności wekslem. Nasi eksperci mogą Państwa wesprzeć w tego typu działaniach.
Zobacz również: Odzyskiwanie długów bez zawartej umowy
Zaufali nam: