Ile razy można wznowić postępowanie egzekucyjne?

Przede wszystkim warto wskazać, że umorzenie postępowania egzekucyjnego następuje m.in. w przypadku bezskuteczności egzekucji. Bezskuteczność egzekucji to stan, w którym oczywiste jest, że od dłużnika nie odzyska się środków nawet na pokrycie kosztów egzekucyjnych. W takiej sytuacji komornik wyda postanowienie o umorzeniu egzekucji.
Po bezskutecznej wierzyciel oczywiście może złożyć wniosek o ponowne wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Nie można jednak zapominać o tym, że postępowanie egzekucyjne ma przede wszystkim doprowadzić do spłaty należności, warto więc ponowić egzekucję w odpowiednim momencie.
Ile razy można wznowić postępowanie egzekucyjne? W zasadzie przepisy nie limitują tutaj możliwości ponownego otwarcia egzekucji. Można ją zatem wznawiać nieokreśloną ilość razy. Warto jednak pamiętać o dwóch aspektach.
Po pierwsze, każdorazowo przy wszczęciu egzekucji wierzyciel będzie zobowiązany do uiszczenia zaliczki na koszty korespondencji oraz zapytań. Zasadniczo taka zaliczka nie powinna przekraczać 200 zł, aczkolwiek zależy to od zakresu we wniosku.
Po drugie, warto przynajmniej wstępnie przeanalizować sytuację majątkową dłużnika- np. poprzez sprawdzenie wpisów w CEIDG, KRS czy Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Jeżeli bowiem sytuacja dłużnika nie uległa poprawie względem ostatniej prowadzonej egzekucji (np. są nowe wpisy o bezskuteczności, upadłość czy wpisy o zaległościach), ponowne wszczynanie egzekucji może również okazać się bezcelowe.
Po ilu latach wznowić postępowanie komornicze?
Podobnie jak w przypadku poprzedniego pytania, przepisy nie mówią dokładnie po ilu latach można wznowić egzekucję komorniczą. Teoretycznie zatem można wznowić ją od razu po umorzeniu.
Nie zawsze jest to jednak działanie wskazane. Rzadko kiedy sytuacja majątkowa dłużnika zmienia się na korzyść z dnia na dzień. Wiele tutaj zależy od konkretnego przypadku. Jeżeli dłużnik aktywnie prowadzi działalność gospodarczą, warto cały czas utrzymywać zajęcie rachunku bankowego (w oczekiwaniu na wpływy z kontraktów).
Standardowo przedawnienie wykonalności tytułu wykonawczego (np. nakazu zapłaty, wyroku czy postanowienia) wynosi 6 lat. Wyjątkiem w tym zakresie są tytuły wykonawcze sprzed nowelizacji przepisów, tj. sprzed 2014 roku. Aby tytuł wykonawczy się nie przedawnił, wierzyciel musi wznawiać egzekucję w ciągu 6 lat po poprzednim umorzeniu. Każdorazowe wszczęcie egzekucji bowiem przerywa bieg terminu przedawnienia.
Jak wznowić postępowanie komornicze?

Postępowanie komornicze co do zasady wznawia się poprzez złożenie przez wierzyciela wniosku o wszczęcie egzekucji komorniczej o treści tożsamej z wnioskiem pierwotnym. Nie istnieje w tym zakresie osobny wzór pisma o wznowienie egzekucji.
Zasadniczo sytuacja się upraszcza, jeżeli wierzyciel chce złożyć wniosek do tego samego komornika. W takiej sytuacji zazwyczaj nie jest konieczne dostarczanie oryginałów załączników czy kolejnego odpisu tytułu wykonawczego.
Z drugiej strony jednak każdorazowo warto zweryfikować wniosek i w razie potrzeby nanieść określone zmiany. Przykładem może być np. rozszerzenie zakresu egzekucji czy poszukiwania majątku dłużnika.
Przy wznowieniu postępowania wierzyciel ma również prawo zmiany komornika- nie musi wszczynać postępowania u tego samego komornika co poprzednio. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza jeżeli wierzyciel będzie oczekiwał od komornika podjęcia działań terenowych.
Czy warto wznawiać egzekucję komorniczą?
Zdecydowanie egzekucję komorniczą warto wznawiać co określony czas (np. 6-12 miesięcy). Jest to czas, po którym wierzyciel powinien cyklicznie sprawdzać swoich dłużników. Wiadome jest, że wszczęcie egzekucji może generować dodatkowe koszty, z tego względu nie warto z tego rozwiązania korzystać pochopnie – zwłaszcza jeżeli istnieją wątpliwości co do wypłacalności dłużnika.
Zasadniczo brak ponownych postępowań egzekucyjnych pozbawia wierzyciela możliwości odzyskania środków. Może być tak, że egzekucja nawet kilkukrotnie będzie umorzona z uwagi na bezskuteczność. Niemniej jednak jeżeli wierzyciel nie będzie prowadził windykacji (w tym w formie egzekucji komorniczej) to tym bardziej nie odzyska swoich należności.
Przed ponowieniem egzekucji warto skorzystać jednak z darmowych narzędzi do weryfikacji sytuacji dłużnika- takimi jest np. system KRZ czy ogłoszenia na giełdach wierzytelności (które często są publicznie dostępne). Nasi eksperci mogą Państwa wesprzeć w analizie sytuacji dłużnika.
Podsumowanie

Konieczność ponownego wszczęcia egzekucji komorniczej po stronie wierzyciela prawie nigdy nie jest pozytywną informacją. Wiąże się zazwyczaj z koniecznością złożenia wniosku, a także poniesienia opłat. Wierzyciel musi jednak co najmniej raz na 6 lat prowadzić egzekucję komorniczą, aby nie przedawniła się wykonalność tytułu wykonawczego. Wznowienie egzekucji warto zaplanować- np. wszcząć ją w określonym czasie po umorzeniu poprzedniej egzekucji, a przed złożeniem wniosku przeanalizować publicznie dostępne bazy. Jeżeli ta kwestia budzi Państwa wątpliwości, zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem ekspertów.
Zaufali nam: