Czym jest opłata od pozwu

Opłata sądowa od pozwu to opłata, którą strona wnosząca sprawę do sądu musi uiścić. W polskim systemie prawnym sprawy cywilne są rozpoznawane tylko wtedy, gdy zostały uregulowane koszty związane z ich prowadzeniem. Zasady te wynikają z ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.
Rodzaje opłat od pozwu:
-
Opłata stała – określona z góry, niezależna od wartości przedmiotu sporu (np. 600 zł za rozwód).
-
Opłata stosunkowa – obliczana jako procent od wartości przedmiotu sporu (np. w sprawach majątkowych).
-
Opłata podstawowa – stosowana, gdy nie przewidziano innego rodzaju opłaty.
W niniejszym tekście skupimy się na kwestiach opłaty od pozwu w sprawach windykacyjnych. W tego rodzaju sprawach zazwyczaj wierzyciel będzie obowiązany do uiszczenia opłaty stosunkowej, która jest ściśle związana z wartością przedmiotu sporu.
Ile wynosi opłata od pozwu i gdzie ją wnieść?
Przejdźmy teraz do odpowiedzi na zazwyczaj najbardziej nurtujące wierzycieli pytanie – tj. ile środków muszę mieć, aby skutecznie pozwać dłużnika. W przypadku spraw windykacyjnych zazwyczaj zastosowanie będzie miała opłata stosunkowa, czyli będzie ona zależna od wartości sprawy.
Zgodnie z art. 13 ustawy, stawki opłaty stosunkowej będą wynosiły odpowiednio w sprawie:
1) do 500 złotych – w kwocie 30 złotych;
2) ponad 500 złotych do 1500 złotych – w kwocie 100 złotych;
3) ponad 1500 złotych do 4000 złotych – w kwocie 200 złotych;
4) ponad 4000 złotych do 7500 złotych – w kwocie 400 złotych;
5) ponad 7500 złotych do 10 000 złotych – w kwocie 500 złotych;
6) ponad 10 000 złotych do 15 000 złotych – w kwocie 750 złotych;
7) ponad 15 000 złotych do 20 000 złotych – w kwocie 1000 złotych.
Co jeżeli wierzytelność przekracza 20.000 zł? W takich sprawach opłata stosunkowa wynosi 5% tej wartości, nie więcej jednak niż 200 000 złotych.
Istnieją sposoby na obniżenie opłaty od pozwu. Podstawowym sposobem jest skorzystanie z tzw. elektronicznego postępowania upominawczego (EPU). W EPU opłata sądowa od pozwu w wynosi 1,25 % wartości przedmiotu sporu, przy czym nie może być mniejsza niż 30 złotych.
Podobnie jest, jeżeli wierzyciel zdecyduje się skorzystać z postępowania nakazowego. Opłata od pozwu wyniesie wówczas ¼ “standardowej” opłaty, której wysokość przytoczyliśmy powyżej. Warto jednak wskazać, że aby sprawa nadawała się do rozpoznania w trybie nakazowym, muszą być spełnione szczególne przesłanki – np. pisemne uznanie długu przez dłużnika czy faktura potwierdzona przez niego pisemnie.
Co, jeżeli pozew nie zostanie opłacony?

Opłata od pozwu to koszt, który wierzyciel musi ponieść przy podjęciu pierwszej czynności sądowej. Co, jeżeli nie spełni tego obowiązku?
Przede wszystkim warto wskazać, że jeżeli wierzyciel złożył pozew samodzielnie, to sąd wezwie go do uzupełnienia tej opłaty, wyznaczając stosowny termin. Jeżeli natomiast wierzyciel nie uiści opłaty pomimo wezwania, to pozew zostanie zwrócony. Zgodnie natomiast z art. 130 kodeksu postępowania cywilnego, pismo zwrócone nie wywołuje żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z wniesieniem pisma procesowego do sądu.
Innymi słowy, pozew nie zostanie merytorycznie rozpoznany, a bieg przedawnienia nie zostanie przerwany. Pozew wniesiony bez wymaganej opłaty nie będzie wywierał żadnego skutku prawnego.
Jeżeli wierzyciel znajduje się w trudnej sytuacji, a opłata od pozwu jest znaczna, może wnieść do sądu wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych. Te rozwiązanie warto jednak traktować jako zupełny wyjątek, ponieważ zwłaszcza w sprawach windykacyjnych sądy rzadko kiedy decydują się zwolnić wierzyciela z opłaty od pozwu.
Jak odzyskać opłatę od pozwu?
Na szczęście dla wierzyciela, w procesie cywilnym (w tym w procesach windykacyjnych) określono zasadę “przegrywający płaci”. Jeżeli cały proces cywilny zakończy się po myśl wierzyciela (wydaniem wyroku zasądzającego na jego korzyść), to może on ubiegać się zwrotu kosztów sądowych.
Zazwyczaj sąd rozstrzyga o kosztach sądowych z urzędu w wyroku kończącym sprawę, ale warto to dodatkowo zweryfikować. Z zasady sprawy cywilne o zapłatę mogą być złożone, z tego względu warto rozważyć ustanowienie pełnomocnika procesowego, który w imieniu wierzyciela będzie prowadził cały proces.
Jeżeli w wyroku kończącym sprawę określono poprawnie rozstrzygnięcie o kosztach procesu, to wierzyciel również to roszczenie może skierować na drogę egzekucji komorniczej, bez konieczności prowadzenia dodatkowego procesu o zwrot kosztów sądowych.
Podsumowanie

W sprawach o zapłatę wierzyciel będzie miał do czynienia z opłatą stosunkową. Jest to koszt, który musi ponieść, jeśli chce skutecznie dochodzić należności od dłużnika na drodze sądowej. W tym zakresie warto pamiętać i kilku kwestiach – m.in. wysokości opłaty, skutkach zaniechania tego obowiązku czy sposobach na jej obniżenie. Jeżeli ta kwestia budzi Twoje wątpliwości, skontaktuj się z naszymi ekspertami.
Zaufali nam

















































