Co to jest windykacja terenowa?
Odzyskiwanie należności to proces żmudny i zwykle długotrwały. Zwłaszcza wówczas, gdy dłużnicy – pomimo wezwania ich do zapłaty – uchylają się od uregulowania swoich zobowiązań. Są przy tym często odporni na kolejne upomnienia w postaci wiadomości listowych lub rozmów telefonicznych. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że lwia część z nich nie bierze wezwań do zapłaty „na poważnie”. Nie zapoznają się z nimi, nie poświęcają im uwagi, nie wyobrażają sobie konsekwencji, które mogą ich spotkać, gdy nie uregulują zobowiązania dobrowolnie. Jak sobie z tym poradzić?
Odpowiedzią na działania takich dłużników może być windykacja terenowa. Jest to jedna z metod odzyskiwania należności opierająca się na osobistym kontakcie windykatora z dłużnikiem. Stąd też wzięła się jej nazwa, nawiązująca do faktu działania windykatora „w terenie”. Nie kontaktuje się on bowiem z dłużnikiem za pośrednictwem listów czy telefonów, ale podejmuje z nim zindywidualizowany kontakt osobisty. W ten sposób możliwe jest lepsze przedstawienie argumentów, rozwiązań i okoliczności sprawy. w celu odzyskania długu i spłaty długu jak i w celu odzyskanie zaległych należności przez pracownik firmy windykacyjnej za pomocą wizyta windykatora terenowego za przyczyną braku spłaty należności i obowiązek spłaty należności w egzekucji komorniczej przez poinformować dłużnika o tym, że windykacja terenowa jest legalna).
Kim jest windykator terenowy?
Windykator terenowy to osoba, która w imieniu wierzyciela dochodzi jego należności z wykorzystaniem technik windykacji terenowej. Jego zadaniem jest osobisty kontakt z dłużnikiem – w formie spotkania „twarzą w twarz”. Taka metoda ma wiele pozytywnych aspektów psychologicznych. Po pierwsze, nawiązanie osobistego kontaktu z dłużnikiem sprawia, że w jego odczuciu sprawa nabiera znaczenia. Zwykle, kiedy dochodzi do kontaktu bezpośredniego, dłużnicy zaczynają rozumieć, że nie jest to problem który można,kolokwialnie rzecz ujmując, zamieść pod dywan.
Po drugie, osobista obecność windykatorów terenowych powoduje, że dłużnicy są bardziej skorzy do podejmowania negocjacji ugodowych. Windykatorzy posiadają szereg kompetencji miękkich oraz merytoryczne przygotowanie, dzięki którym potrafią skłonić niechętnych współpracy dłużników do polubownych działań.
Jak wygląda windykacja terenowa?
Windykacja terenowa, jak sama nazwa wskazuje, ma miejsce poprzez bezpośrednie zetknięcie się windykatora z dłużnikiem. Tak jak w przypadku innych sposobów windykacji.
Windykacja terenowa miękka
Windykacja terenowa będzie nosiła znamiona windykacji terenowej miękkiej, gdyżka to działania windykatora, które mają doprowadzić do zawarcia ugody między dłużnikiem a wierzycielem. Najczęściej stosowanym sposobem jest bezpośrednia rozmowa w cztery oczy. Podczas spotkania windykator nie tylko precyzyjnie informuje o wysokości długu oraz jego podstawie, ale także objaśnia dłużnikowi możliwe rozwiązania i konsekwencje. Etycznie działający windykator terenowy nigdy nie grozi, nie straszy, ani nie szantażuje dłużników! Jest pośrednikiem między dłużnikiem, a wierzycielem, którego celem jest doprowadzenie do spłaty należności bez udziału sądu. W tym celu – jeśli dłużnik nie ma warunków aby uregulować od razu całą kwotę – proponuje scenariusze spłaty zadłużenia w satysfakcjonujących dla stron terminach i warunkach. Może więc zaproponować dłużnikowi rozłożenie płatności na raty lub inne formy zachęcające do dobrowolnej spłaty m.in. anulowanie odsetek.
W doktrynie pojawiają się głosy, iż w ramach windykacji terenowej można wyróżnić także elementy, które stanowią windykację terenową twardą. Nie jest to jednak pogląd zbyt aprobowany, gdyż zasadniczo granica między tym, co rozumiemy pod pojęciem windykacji terenowej twardej, a działaniami o charakterze przestępczym, jest niezwykle cienka. Najczęściej przyjmuje się, że jako windykację twardą traktowane jest złożenie pozwu i prowadzenie postępowania egzekucyjnego, co nie leży już w gestii windykatorów terenowych.
Windykacja terenowa twarda
Windykacja terenowa twarda to także bezpośrednia forma windykacji, oparta jednak już nie na ugodowych rozmowach prowadzonych dla wynegocjowania warunków spłaty, ale na czynnościach, które zmierzają do odzyskania długu. W ramach windykacji terenowej twardej, windykator skupia się już tylko na jak najszybszym usatysfakcjonowaniu wierzyciela. Zwykle jest to etap, który następuje wówczas, gdy windykacja terenowa miękka nie przynosi skutków, a dłużnik pozostaje nieugięty. Wówczas, w ramach swoich zadań windykator może dokonać analizy finansowej dłużnika i sprawdzić jakim majątkiem dysponuje, a także oszacować możliwość uzyskania zaspokojenia w drodze postępowania sądowego. Pożądane jest także zgłoszenie informacji o dłużniku do odpowiednich rejestrów, czy wystawienie długu na giełdzie długów.
Czym różni się windykator terenowy od komornika?
Windykator terenowy i komornik działają w – na pozór – podobny sposób. Co ich jednak różni? Komornik sądowy jest zawodem zaufania publicznego. Aby pracować jako komornik należy zdać egzamin państwowy uprawniający do wykonywania zawodu, a następnie zostać wpisanym do ewidencji prowadzonych przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz poszczególne sądy. Ponadto, należy pamiętać o tym, że komornik działa tylko i wyłącznie wówczas, gdy dostarczymy mu prawomocny nakaz lub wyrok uprawniający do dochodzenia wierzytelności od konkretnego dłużnika. Tym samym, jego zasadniczym celem jest zaspokojenie wierzyciela. W tym celu może zająć majątek dłużnika i dokonać jego licytacji, a także zajmować rachunki bankowe, wynagrodzenia za pracę i korzystać ze wsparcia policji przy przeprowadzaniu czynności.
Tymczasem windykator terenowy nie musi posiadać kwalifikacji prawniczych. Jest zwykle pracownikiem firmy, która profesjonalnie zajmuje się odzyskiwaniem długów. Aby rozpocząć proces odzyskiwania należności potrzebuje on od wierzyciela jedynie podstawowych informacji dotyczących należności i osoby dłużnika. Nie jest mu natomiast niezbędna decyzja sądu. Samodzielnie nie posiada jednak takich narzędzi jak komornik i nie może w sposób autonomiczny ściągnąć długu. Zaspokojenie dla wierzyciela może uzyskać jedynie w drodze negocjacji z dłużnikiem, których konsekwencją będzie dobrowolna zapłata przez dłużnika. lub wszczęcia postępowania sądowego.
Czy windykator terenowy to „czarny charakter”?
W świadomości społecznej osoba windykatora kojarzy się często z natarczywym osobnikiem stosującym metody znane z filmów gangsterskich. W rzeczywistości działalność windykatorów skupiona jest wokół wypracowania między dłużnikiem a wierzycielem satysfakcjonujących warunków spłaty zadłużenia. Aby to osiągnąć, windykator prowadzi przede wszystkim ugodowe negocjacje i rozmowy. Jak zostało już wspomniane powyżej, nie wolno mu stosować metod przemocowych, w tym gróźb, zastraszania, gnębienia czy szantażu. Co do zasady, nie powinien on także dzielić się informacjami pozyskanymi w toku windykacji z osobami trzecimi.
Rolą windykatora jest mediacja między dłużnikiem a wierzycielem. Podkreślenia wymaga fakt, że windykacja terenowa jest metodą polubownego zakończenia sporu. Dlatego w każdym przypadku, gdy windykator stosuje niedozwolone prawem metody, należy o tym fakcie zawiadomić organy ścigania.
Czy windykacja terenowa jest skutecznym sposobem odzyskiwania należności?
To, czy windykacja przyniesie skutek, zależy po pierwsze od umiejętności i zaangażowania windykatora terenowego, po drugie od osobyale przede wszystkim od samego dłużnika i jego nastawienia. Faktem jest, że aby zwiększyć swoje szanse na odzyskanie wierzytelności, warto łączyć różne metody odzyskiwania środków. Nasi prawnicy chętnie przedstawią Państwu możliwe rozwiązania oraz sposoby na skuteczną egzekucję należności.
Pytania i odpowiedzi
To zależy od oferty firmy windykacyjnej. Na rynku można znaleźć oferty windykacji terenowej od kwot opiewających na nawet kilkadziesiąt złotych.
Nie powinien tego robić. Bardzo łatwo w ten sposób może dojść do naruszenia dóbr osobistych dłużnika, a w skrajnych sytuacjach działanie takie może mieć znamiona przestępstwa.
Absolutnie nie. Windykator nie powinien prowadzić czynności we wczesnych godzinach porannych, późnych godzinach wieczornych, ani w weekendy.
Zaufali nam: