Czym jest klauzula wykonalności?

Klauzula wykonalności to stwierdzenie przez sąd, że dane orzeczenie jest prawomocne i nadaje się do wykonania w drodze np. egzekucji komorniczej.
Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego, orzeczenie sądu staje się prawomocne (formalnie), jeżeli nie przysługuje na nie środek odwoławczy lub inny zwyczajny środek zaskarżenia. Oznacza to, że prawomocnymi orzeczeniami będą np. wyroki sądu II instancji czy nakaz zapłaty, od którego sprzeciw nie został wniesiony w terminie.
Na gruncie praktycznym klauzula wykonalności przybiera formę urzędowej pieczęci, potwierdzającej, że orzeczenie jest prawomocne i wykonalne. Na klauzuli sąd zazwyczaj umieszcza kluczowe daty- czyli datę prawomocności i datę klauzuli. Klauzula wykonalności zawiera stwierdzenie, że tytuł egzekucyjny uprawnia do egzekucji, a w razie potrzeby — także inne niezbędne informacje. Klauzulę wykonalności podpisuje sędzia albo referendarz sądowy.
Klauzula wykonalności a klauzula prawomocności
Warto zwrócić uwagę, że klauzula wykonalności a klauzula prawomocności to nie są pojęcia tożsame. Każde wykonalne orzeczenie będzie orzeczeniem prawomocnym, natomiast nie na każde orzeczenie prawomocne sąd będzie nadawał klauzulę wykonalności.
Przykładami spraw, w których sąd nada klauzulę prawomocności, zamiast klauzuli wykonalności jest, chociażby wyrok rozwodowy czy postanowienie w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku.
W przypadku spraw windykacyjnych jednak sąd powinien na kluczowych orzeczeniach nadawać klauzulę wykonalności- dotyczy to m.in nakazów zapłaty czy wyroków.
Jak uzyskać klauzulę wykonalności?

W celu uzyskania klauzuli wykonalności, wierzyciel musi złożyć stosowny wniosek do sądu, który wydał dane orzeczenie. Wniosek powinien spełniać wymogi pisma procesowego, a ponadto wierzyciel powinien do niego dołączyć wyrok czy nakaz zapłaty, na którym
Teoretycznie sąd powinien nadać klauzulę wykonalności niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 3 dni od dnia wpływu wniosku do sądu. Warto wskazać, że jest to termin instrukcyjny, którego przekroczenie nie wiąże się dla sądu z żadnymi negatywnymi konsekwencjami prawnymi.
Warto również wymienić koszty związane z postępowaniem o nadanie klauzuli wykonalności. Tytuł wykonawczy wydany na podstawie pierwszego wniosku wierzyciel otrzyma bez konieczności poniesienia opłaty kancelaryjnej. Kolejne wnioski o wydanie odpisu orzeczenia ze stwierdzeniem wykonalności, wierzyciel zapłaci 20 zł za każde rozpoczęte 10 stron wydanego dokumentu.
W niektórych przypadkach sąd pobiera opłatę stałą 50 zł za nadanie klauzuli wykonalności. Dotyczy to wniosków o:
-
nadanie klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu, innemu niż orzeczenie sądu, ugoda sądowa, nakaz zapłaty albo ugoda zawarta przed mediatorem w wyniku prowadzenia mediacji na podstawie postanowienia sądu kierującego strony do mediacji;
-
nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika;
-
nadanie klauzuli wykonalności przeciwko lub na rzecz osoby innej niż wskazana w tytule egzekucyjnym, na którą przeszło uprawnienie lub obowiązek po powstaniu tytułu, lub w toku sprawy przed wydaniem tytułu;
-
nadanie klauzuli wykonalności przeciwko wspólnikowi ponoszącemu odpowiedzialność bez ograniczenia całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki.
Mam wyrok z klauzulą. Co dalej?
Podobnie jak sam fakt wydania wyroku, fakt nadania klauzuli wykonalności nie zawsze doprowadzi do spełnienia świadczenia przez dłużnika. Na gruncie praktycznym, w większości przypadków dłużnik nawet nie będzie miał świadomości, że sąd nadał na orzeczeniu klauzulę.
Żeby dalej skutecznie dochodzić należności, po otrzymaniu wyroku z klauzulą wykonalności konieczne jest złożenie wniosku o wszczęcie egzekucji komorniczej. Jest to kolejny dokument, którego poprawne sporządzenie jest niezbędne do skutecznego prowadzenia windykacji.
Nasi eksperci pomagają wierzycielom na każdym etapie- w tym na etapie prowadzenia egzekucji komorniczej. W razie problemów możemy kompleksowo przygotować dokumentację niezbędną do skutecznego dochodzenia należności.
Podsumowanie.

Z praktycznego punktu widzenia uzyskanie klauzuli wykonalności to jeden z prostszych elementów prowadzenia windykacji sądowej, który nie wiąże się ze znacznymi komplikacjami dla wierzyciela w znacznej większości przypadków. Nie oznacza to jednak, że ten temat można całkowicie pominąć. Bez klauzuli wykonalności komornik nie rozpocznie egzekucji. Nasza kancelaria świadczy usługi prawne na każdym etapie windykacji, zarówno na etapie windykacji polubownej, jak i egzekucji komorniczych. W przypadku wątpliwości zachęcamy do kontaktu za pomocą formularza na stronie.
Zaufali nam: