Czym są tzw. 777 tzn. „trzy siódemki”?
Na samym początku należy wyjaśnić kilka zasad egzekucji komorniczej. Po pierwsze, aby skierować sprawę do komornika, wierzyciel musi posiadać tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Taki tytuł egzekucyjny staje się wówczas tytułem wykonawczym. Tytułem egzekucyjnym może być orzeczenie sądu, ale nie tylko. Po drugie natomiast, w wielu przypadkach to egzekucja komornicza (powiązana ze sprzedażą majątku czy zajęciem rachunku bankowego) jest skutecznym sposobem na odzyskanie należności- z tego względu wierzyciele chcą wszczynać sprawy komornicze jak najszybciej.
Zgodnie z art. 777 ust. 5 kpc, tytułem egzekucyjnym jest również akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej do wysokości w akcie wprost określonej albo oznaczonej za pomocą klauzuli waloryzacyjnej, gdy w akcie wskazano zdarzenie, od którego uzależnione jest wykonanie obowiązku, jak również termin, do którego wierzyciel może wystąpić o nadanie temu aktowi klauzuli wykonalności.
Zobacz również: Windykacja na koszt dłużnika – kiedy jest możliwa?
Jak sporządzić dobrowolne poddanie się egzekucji?
Warto wskazać, że oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji nie będzie można sporządzić w siedzibie firmy czy w domu. Zgodnie z wyżej przytoczoną normą prawną, oświadczenie o poddaniu się egzekucji musi być sporządzone w formie aktu notarialnego. Jest to w pełni zrozumiałe, mając na uwadze skutek, jaki niesie ze sobą oświadczenie w trybie art. 777 kpc.
Tym samym, jeżeli strony chcą wykorzystać ten rodzaj zabezpieczenia, dłużnik zobowiązany jest udać się do notariusza oraz podpisać przygotowany przez niego dokument. Kluczowe jest, aby dłużnik przekazał odpis notarialny przygotowanego dokumentu wierzycielowi.
Z uwagi na fakt, że oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji sporządzane jest w formie aktu notarialnego, jego treść co do zasady przygotowuje notariusz. Jest to znaczne ułatwienie dla stron, ale w celu maksymalnego zabezpieczenia obu stron warto jeszcze powierzyć sprawdzenie projektu aktu notarialnego zewnętrznemu prawnikowi.
Zobacz również: Zabezpieczenie roszczeń o zapłatę w sprawach gospodarczych, czyli jak szybciej odzyskać dług
Jakie korzyści daje 777 kpc?
Tak jak wspomnieliśmy powyżej, wielu wierzycieli chce jak najszybciej uzyskać dokument, który umożliwi im wszczęcie egzekucji komorniczej i uniknąć przedłużających się postępowań sądowych.
Akt notarialny o dobrowolnym poddaniu się egzekucji opatrzony w klauzulę wykonalności (którą nadaje sąd) niejako zastępuje wyrok i może stanowić dokument, na podstawie którego wierzyciel będzie dochodził swojego roszczenia u komornika.
Z drugiej strony sporządzenie art. 777 kpc wiąże się z większymi kosztami niż np. zabezpieczenie wekslowe czy sporządzenie pisemnego uznania długu. Niemniej jednak, korzyści wynikające z art. 777 kpc są zdecydowanie większe- wierzyciel może bowiem uniknąć konieczności angażowania się w długoletni proces sądowy.
Zobacz również: Windykacja należności z faktur
Czy 777 kpc to dobra forma zabezpieczenia roszczenia?
Akt notarialny o dobrowolnym poddaniu się egzekucji zdecydowanie skraca wierzycielowi drogę do egzekucji komorniczej. Warto jednak pamiętać, że również w postępowaniu o nadanie klauzuli wykonalności czy nawet po jej nadaniu dłużnik może wnieść powództwo przeciwegzekucyjne. Niewątpliwie jednak w przypadku wielu roszczeń tzw. trzy siódemki będą dobrym składnikiem zabezpieczenia roszczenia, pod warunkiem że wierzyciel potrafi skutecznie windykować z ich wykorzystaniem.
W skutecznej windykacji przy wykorzystaniu oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji może Państwa wspomóc nasza kancelaria prawna.
Zobacz również: Czy weksel stanowi zabezpieczenie płatności
Zaufali nam: