Prawo w IT

AML dokumentacja

Kto powinien posiadać procedury przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy (AML) i co musi się z nich znaleźć?

Od dnia 1 marca 2018 r. obowiązuje nowa ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Powstała w odpowiedzi na europejską dyrektywę Anti-Money Laundering (zwaną dalej AML) i jej celem było dostosowanie polskiego ustawodawstwa w tym zakresie. Kary za jej nieprzestrzeganie są wysokie. Ale czym tak naprawdę jest ta regulacja i jak się ją stosuje w praktyce?

Mała Instytucja Płatnicza - procedura rejestracyjna

Jak zostać małą instytucją płatniczą (MIP)?

Wprowadzona do naszego systemu prawnego instytucja Małej Instytucji Płatniczej jako odpowiedź na konieczność wdrożenia dyrektywy PSD2 otwiera łatwiejszą drogę wszystkim tym, którzy chcieliby świadczyć usługi płatnicze, przy czym jednocześnie nie piszą się na spełnianie surowych wymogów dla Krajowych Instytucji Płatniczych. Jak zatem otrzymać ten status i co się z nim wiąże? Przekonajmy się.

Spółka komandytowa a spółka jawna

Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę jawna krok po kroku

Zgodnie z aktualnie przyjętą przez Sejm uchwałą spółki komandytowe zostaną objete podatkiem dochodowym CIT. Dojdzie zatem do tzw. podwójnego opodatkowania, najpierw dochodu spółki podatkiem CIT, a kolejno  dochodu wspólników podatkiem PIT. Jednym z proponowanych rozwiązań na uniknięcie tej zmiany, jest przekształcenie formy działalności w spółkę jawną. Jak zatem wygląda proces przekształcenia spółki komandytowej w spółkę jawną?

Regulamin sklepu internetowego

Prowadzenie sklepu online: kwestie prawne, na które musisz zwrócić uwagę

Stale rosnąca liczba sklepów internetowych nikogo już nie dziwi. Zakupy online są coraz popularniejsze, co można było zaobserwować zwłaszcza w okresie pandemii. W sieci sprzedaje się już niemal wszystko – zarówno drobne, prozaiczne przedmioty takie jak ubrania, suplementy, czy kosmetyki, jak i specjalistyczne sprzęty oraz usługi. Prowadzenie e-biznesu nie jest jednak takie proste, jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim wymaga przestrzegania całego zestawu określonych przepisów.

Przekształcenie w spółkę

Kondycja polskich firm w obliczu światowej pandemii: dywersyfikacja ryzyka w biznesie

Minęło 6 miesięcy od chwili ogłoszenia stanu epidemii w Polsce. Większości firm udało się przetrwać kryzys i podążający za nim, biznesowy chaos. Niestety część podmiotów zakończyło swoją działalność lub – w najgorszym wypadku – złożyło wniosek o upadłość. W tym artykule podsumujemy ogólnie aktualną sytuację polskich firm, a także zastanowimy się nad możliwościami ograniczenia ryzyka wynikającego z formy prawnej w jakiej dana działalność jest prowadzona.

Ochrona dóbr osobistych w sieci

Notice and take down, czyli ochrona dóbr osobistych w sieci

W dobie internetu, gdzie większość użytkowników pozostaje anonimowa, głównym wyzwaniem jest ochrona dóbr osobistych i wizerunku, zwłaszcza wobec ogromnej popularności mediów społecznościowym i portali. W przypadku firm negatywne komentarze często zamieszcza konkurencja lub niezadowoleni klienci. Dlatego prowadząc biznes w sieci, warto znać zasady działania procedury Notice and takedown.

Google Analytics schrems II RODO

Wyrok TSUE w sprawie Schrems II, a Google Analytics

Przesyłanie danych osobowych pomiędzy UE a państwami trzecimi (np. USA) musi odbywać się w oparciu o podstawę prawną, tj. porozumienie międzynarodowe lub klauzule umowne. Do lipca 2020 r. przesyłanie danych osobowych do USA odbywało się właśnie w oparciu o porozumienie Privacy Shield. Wyrok TSUE w sprawie Schrems II (C – 311/18) przekreślił jednak możliwość korzystania z tej podstawy. W tej nowej rzeczywistości wielu administratorów stron zaczęło się zastanawiać, czy wykorzystywanie Google Analytics jest nadal legalne, a jeżeli tak to na jakich warunkach? O tym w dzisiejszym wpisie.

Spółka jawna a komandytowa

Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę jawną

Z uwagi na planowaną nowelizację w zakresie objęcia spółek komandytowych podatkiem CIT, wielu przedsiębiorców zaczęło się zastanawiać, jaka forma prawna prowadzenia działalności będzie alternatywą dla dotychczasowej spółki komandytowej pod kątem zbliżonych zasad funkcjonowania oraz korzyści wynikających z tzw. “jednokrotnego opodatkowania”. Jedną z pierwszych form jaka przychodzi na myśl jest spółka jawna. W dzisiejszym artykule opisujemy podobieństwa i różnice w funkcjonowaniu tych dwóch form prawnych prowadzenia działalności gospodarczej.

Ochrona praw do oprogramowania

Prawa autorskie do programu komputerowego: dlaczego z prawnego punktu widzenia jest to tak ważne?

Tworząc dowolne dzieło każdy z nas chciałby, żeby było chronione przed tymi, którzy chcieliby je sobie przywłaszczyć lub w inny sposób czerpać korzyści. Nie inaczej jest w przypadku tworzenia oprogramowania komputerowego. Począwszy od gier komputerowych przez programy do edycji zdjęć aż po najbardziej podstawowe programy jak Microsoft Office czy system operacyjny Windows. Wszystkie z wymienionych podlegają ochronie z tytułu praw autorskich. Postaramy się zatem opowiedzieć o tym dlaczego tak ważne jest by chronić swoje prawa do danego oprogramowania.

Umowa SEO

SEO – kwestie formalno-prawne, o których warto wiedzieć więcej

Internet daje nam wiele okazji do promowania swojej działalności. Jednocześnie fakt, że praktycznie każdy może mieć własną witrynę i inwestować w reklamę, sprawia, że coraz trudniej jest się wybić na tle konkurencyjnych usług. Dlatego „zostanie zauważonym” to obecnie główny cel prowadzenia biznesu w sieci. Firmy pozycjonerskie (SEO) pomagają przedsiębiorcom się wyróżnić i zdobyć zainteresowanie potencjalnych klientów. Chociaż tego typu usługi wciąż zyskują na popularności, mało kto orientuje się w regulacjach formalno-prawnych obowiązujących w tej branży.

Rejestr akcjonariuszy

Dematerializacja akcji 2021

W natłoku informacji o tym, że od 2021 roku spółki komandytowe mogą zostać objęte podatkiem CIT łatwo jest zapomnieć o tym, że do 30 września 2020 spółki akcyjne i komandytowo-akcyjne muszą dopełnić część czynności w ramach przygotowania do nowych obowiązków, którymi zostaną obarczone od 1 marca 2021, a związanymi z obowiązkową i powszechną dematerializacją akcji. Przeanalizujmy zatem co należy zrobić i jakie obowiązki pojawią się po tym terminie.

Windykacja na koszt dłuznika

Przeniesienie kosztów windykacji na dłużnika

Od 2020 r. korzystanie z tzw. białej listy podatników VAT jest dla przedsiębiorców obowiązkowe. Ma to szczególne znaczenie dla przedsiębiorców dokonujących płatności kwot powyżej 15.000 zł. Czym w zasadzie jest biała lista podatników VAT, a także jakie konsekwencje niesie za sobą nie przestrzeganie przepisów – o tym w dzisiejszym wpisie mec Wasilewskiej.