eCommerce

Mała Instytucja Płatnicza - procedura rejestracyjna

Jak zostać małą instytucją płatniczą (MIP)?

Wprowadzona do naszego systemu prawnego instytucja Małej Instytucji Płatniczej jako odpowiedź na konieczność wdrożenia dyrektywy PSD2 otwiera łatwiejszą drogę wszystkim tym, którzy chcieliby świadczyć usługi płatnicze, przy czym jednocześnie nie piszą się na spełnianie surowych wymogów dla Krajowych Instytucji Płatniczych. Jak zatem otrzymać ten status i co się z nim wiąże? Przekonajmy się.

Spółka komandytowa a spółka jawna

Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę jawna krok po kroku

Zgodnie z aktualnie przyjętą przez Sejm uchwałą spółki komandytowe zostaną objete podatkiem dochodowym CIT. Dojdzie zatem do tzw. podwójnego opodatkowania, najpierw dochodu spółki podatkiem CIT, a kolejno  dochodu wspólników podatkiem PIT. Jednym z proponowanych rozwiązań na uniknięcie tej zmiany, jest przekształcenie formy działalności w spółkę jawną. Jak zatem wygląda proces przekształcenia spółki komandytowej w spółkę jawną?

Regulamin sklepu internetowego

Prowadzenie sklepu online: kwestie prawne, na które musisz zwrócić uwagę

Stale rosnąca liczba sklepów internetowych nikogo już nie dziwi. Zakupy online są coraz popularniejsze, co można było zaobserwować zwłaszcza w okresie pandemii. W sieci sprzedaje się już niemal wszystko – zarówno drobne, prozaiczne przedmioty takie jak ubrania, suplementy, czy kosmetyki, jak i specjalistyczne sprzęty oraz usługi. Prowadzenie e-biznesu nie jest jednak takie proste, jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim wymaga przestrzegania całego zestawu określonych przepisów.

Przekształcenie w spółkę

Kondycja polskich firm w obliczu światowej pandemii: dywersyfikacja ryzyka w biznesie

Minęło 6 miesięcy od chwili ogłoszenia stanu epidemii w Polsce. Większości firm udało się przetrwać kryzys i podążający za nim, biznesowy chaos. Niestety część podmiotów zakończyło swoją działalność lub – w najgorszym wypadku – złożyło wniosek o upadłość. W tym artykule podsumujemy ogólnie aktualną sytuację polskich firm, a także zastanowimy się nad możliwościami ograniczenia ryzyka wynikającego z formy prawnej w jakiej dana działalność jest prowadzona.

Estoński CIT

Podatek estoński

Estoński CIT to koncepcja podatku, która zakłada że CIT nie jest odprowadzany od wypracowanego przez firmę zysku w danym roku, ale dopiero w momencie wypłaty tego zysku z firmy. Termin wejścia w życie zmian jest na razie nieznany, choć zmiany podatkowe najczęściej zaczynają obowiązywać od początku roku podatkowego. O szczegółach projektu, a także o zaletach jak i wadach tego rozwiązania opowiada mec Wasilewska w dzisiejszym artykule.

Ochrona dóbr osobistych w sieci

Notice and take down, czyli ochrona dóbr osobistych w sieci

W dobie internetu, gdzie większość użytkowników pozostaje anonimowa, głównym wyzwaniem jest ochrona dóbr osobistych i wizerunku, zwłaszcza wobec ogromnej popularności mediów społecznościowym i portali. W przypadku firm negatywne komentarze często zamieszcza konkurencja lub niezadowoleni klienci. Dlatego prowadząc biznes w sieci, warto znać zasady działania procedury Notice and takedown.

Google Analytics schrems II RODO

Wyrok TSUE w sprawie Schrems II, a Google Analytics

Przesyłanie danych osobowych pomiędzy UE a państwami trzecimi (np. USA) musi odbywać się w oparciu o podstawę prawną, tj. porozumienie międzynarodowe lub klauzule umowne. Do lipca 2020 r. przesyłanie danych osobowych do USA odbywało się właśnie w oparciu o porozumienie Privacy Shield. Wyrok TSUE w sprawie Schrems II (C – 311/18) przekreślił jednak możliwość korzystania z tej podstawy. W tej nowej rzeczywistości wielu administratorów stron zaczęło się zastanawiać, czy wykorzystywanie Google Analytics jest nadal legalne, a jeżeli tak to na jakich warunkach? O tym w dzisiejszym wpisie.

Ochrona praw do oprogramowania

Prawa autorskie do programu komputerowego: dlaczego z prawnego punktu widzenia jest to tak ważne?

Tworząc dowolne dzieło każdy z nas chciałby, żeby było chronione przed tymi, którzy chcieliby je sobie przywłaszczyć lub w inny sposób czerpać korzyści. Nie inaczej jest w przypadku tworzenia oprogramowania komputerowego. Począwszy od gier komputerowych przez programy do edycji zdjęć aż po najbardziej podstawowe programy jak Microsoft Office czy system operacyjny Windows. Wszystkie z wymienionych podlegają ochronie z tytułu praw autorskich. Postaramy się zatem opowiedzieć o tym dlaczego tak ważne jest by chronić swoje prawa do danego oprogramowania.

Umowa SEO

SEO – kwestie formalno-prawne, o których warto wiedzieć więcej

Internet daje nam wiele okazji do promowania swojej działalności. Jednocześnie fakt, że praktycznie każdy może mieć własną witrynę i inwestować w reklamę, sprawia, że coraz trudniej jest się wybić na tle konkurencyjnych usług. Dlatego „zostanie zauważonym” to obecnie główny cel prowadzenia biznesu w sieci. Firmy pozycjonerskie (SEO) pomagają przedsiębiorcom się wyróżnić i zdobyć zainteresowanie potencjalnych klientów. Chociaż tego typu usługi wciąż zyskują na popularności, mało kto orientuje się w regulacjach formalno-prawnych obowiązujących w tej branży.

Sp.k. a CIT

Spółka komandytowa a CIT od stycznia 2021 (projekt)

Zgodnie z nowo opublikowanym na rządowych stronach wykazem prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów okazuje się, że spółki komandytowe nie dość, że mogą stać się podatnikami CIT to jeszcze może to nastąpić już w 2021r. a pamiętajmy, że zgodnie z przepisami nie są one osobami prawnymi. Nie trzeba chyba mówić, że wywołało to powszechne oburzenie wśród przedsiębiorców szczególnie z sektora prywatnego i to mimo, że sam pomysł nie jest nowy. Ale co dokładnie wiadomo na ten temat? O tym w dzisiejszym wpisie.

Windykacja na koszt dłuznika

Przeniesienie kosztów windykacji na dłużnika

Od 2020 r. korzystanie z tzw. białej listy podatników VAT jest dla przedsiębiorców obowiązkowe. Ma to szczególne znaczenie dla przedsiębiorców dokonujących płatności kwot powyżej 15.000 zł. Czym w zasadzie jest biała lista podatników VAT, a także jakie konsekwencje niesie za sobą nie przestrzeganie przepisów – o tym w dzisiejszym wpisie mec Wasilewskiej.

Newsletter - jak wysyłać zgodnie z prawem

Wysyłka newslettera – jak robić to skutecznie i zgodnie z prawem?

Newsletter jest jedną z najchętniej wykorzystywanych form reklamowych i informacyjnych. Dzięki wysokiej efektywności newslettera, korzysta z niego większość firm, portali i fundacji. Służy do informowania klientów o aktualnościach, zachodzących zmianach, najnowszych produktach i akcjach promocyjnych. Co sprawi, że jego wysyłka przyniesie wizerunkowe i biznesowe korzyści, a przy tym będzie w 100% zgodna z obowiązującym prawem?